Home » sağlık » Hiperaktivite Tedavi Yöntemleri
hiperaktivite tedavisi nasıldır, çocuklarda görülen hiperaktivite sorunu, hiperaktive sorunu çözümü

Hiperaktivite Tedavi Yöntemleri

Hiperaktivite veya dikkat eksikliği öğrenmeye bozan davranışların, kısa ve çabuk dağılabilen dikkat sürecinin ve düşünmeden gerçekleştirilen davranışlar ile fazla hareketliliğin yol açtığı bir davranış sorunudur. Bu sorun çocuk ve ergenlerde daha ziyade erkek çocuklarında rastlanabilen ancak 12 yaşından önce kesin tanı koymakta birçok püf noktası olan bir durumdur.hiperaktivite tedavisi nasıldır, çocuklarda görülen hiperaktivite sorunu, hiperaktive sorunu çözümü

Benzer bulguların başka davranış veya gelişim sorunlarını da işaret edebileceği için bulguların doğru paylaşım ve izlemleriyle uzmanlar tarafından tanılanması son derece mühimdir. Tanı konduktan sonra hiperkaktivite tedavisi yöntemi davranış sorunun şiddetine göre değişkenlik gösterebilir. Ancak bilinmelidir ki kesin nedeni bilinemeyen hiperaktivitenin kesin bir tedavi yöntemi de söz konusu değildir. Aile, öğretmenler ve danışmanlar ve doktorlar tarafından güçlü iletişim ve paylaşım ağıyla farklı seçenekler dahilinde çocuğun bu davranışına rağmen normal bir yaşam geçirmesi sağlanabilmektedir. Tüm alanlarda edinilen yanlış ve kulaktan dolma bilgiler belki de en çok sağlık ve çocuk gelişimi alanlarında olumsuz etkilerini gösteriyor ve telafisi zor olabiliyor. Yaramaz ve çok hareketli çocuklar için kullanılan bu tabir, öğrenme ve algılama güçlüğü tanımı ile pekiştiriliyor. Bu yanlış tanımlamayla birçok çocuk ve aile olması gerekenin dışında bir deneyim ve etiketlemeyle karşı karşıya kalıyor. Sosyal baskı ne yazık ki çocuklarımız gelişimine olumsuz yansıyor.

Tedavi De İlacın Yeri

Hiperaktivite tedavisi yöntemi olarak en çok bilenen ilaçla tedavidir. Doktorunuzun kararı sonucu ilaçlı tedaviye başlayabilir, yine doktor yönlendirmesiyle ilaç seçimi ve doz ayarlaması yapılabilir. Bu şekilde çocuklar kontrol edemedikleri davranışları daha sakin olabildikleri ve dikkat süreleri arttığı için kontrol edebilir ve daha normal hayatlar sürebilirler. Bağımlılık yapmayan bu uyarıcı ilaçların tedavi yöntemi içinde olmaları ancak kesinlikle doktor gözetiminde kullanılmaları gerekmektedir. Tedavinin bir başka ayağı ise psikolojik ve pedagojik destek sürecidir. İlaç tek başına yeterli değildir. İlacı etkisini uzun süreli kılan bu süreçte alınan psikoterapik destek ve bilinçli yaklaşımdır. Hem aile fertlerinin hem öğretmenlerin bu konuda danışmanlarca doğru yönlendirilmeleri, çocuğun elde edeceği yeni kazanımları, kendisini ifade etme ve davranışlarını kontrol altına alabilme becerisi için tamamlayıcı ve destekleyici önem taşımaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir