Home » anne-çocuk » Hiperaktive Tedavisinin Süreci
hiperaktivite tedavi edilmesi, hiperaktivite tedavisi ilaçları, hiperaktivite tedavisi nasıldır

Hiperaktive Tedavisinin Süreci

Hiperaktive sadece çocukluk çağı hastalığı değil eğer dikkate alınmamış ya da gözden kaçırılmışsa erişkinliğe kadar süre giden bir rahatsızlıktır. Üstelik belirtileri zaman zarfında daha artışlar göstererek ilerler. Bir çocukta aşırı aktivite bağımlılığı,öğretmenleri ve arkadaşları ile sorunlar yaşama gibi belirtilerle süreç başlar. Bir erişkinde ise maddi sorunlar,iş kayıpları,ailede sorunlar,alkol bağımlılığı,depresyon gibi sorunlar baş gösterir. Hareketli çocuk zekidir,bırakın atlasın zıplasın,büyüyünce durulur diyalogları her zaman toplumumuzda olan bir şeydir. Oysa bilinmelidir ki aşırısı cereyan ediyorsa bilin ki sorunun başındasınız.hiperaktivite tedavi edilmesi, hiperaktivite tedavisi ilaçları, hiperaktivite tedavisi nasıldır

Hiperaktive tedavisinin süreci ilk olarak anne-baba eğitimi eğer okul çağındaysa öğretmen katkısı ileriye seviyelere taşınmış bir durum varsa uzmanla birlikte devam eden bir birliktelikle sürmelidir. Hiperaktivlerin terbiye edilmesi oldukça güçtür. Son derece disiplinsiz,tutarsız ,belli belirsiz davranışlar sergilerler. Annesi bile tanıyamaz hale gelebilir çocuğunu. Çünkü hiçbir şekilde kontrol edilebilme mekanızması çalışmıyordur. İyi ve doğru yardım alındığı takdirde iyileşmelerin yüzdesinin arttığı da tespitler arasındadır. Dikkatli ve uzun süreli değerlendirmeler,terapiler ilk aşamada büyük değer taşır. Terapi başarısı elde etmek tedavide başarının olmazsa olmazıdır.

Hiperaktive tedavisinin süreci  sonrasında ilaç tedavisi gelir ki ilaç tedavilerinde sonuçlar çok daha olumlu adımlar kaydedilmesine sebep olmuştur. Ancak ilaç hastanın sadece daha sakin dikkatini kullanabilme dürtüsünde yardımcı olmasında etkilidir. Terapi teknikleri kullanılmadığı sürece ilacın yararları askıda kalır. Anne-baba eğitimi anne-baba danışmanlığı bu süreç içerisinde büyük önem taşıyan gruplardır.

Yaş küçükse anne baba odaklı terapi aktiftir. Bu noktada eklenmelidir ki asla hiperaktif çocuklara dayak fiziksel cezalar uygulanmamalıdır. Aileye düşen başlıca görev rahatsızlığı ortadan kaldırmak değil kontrol etmek olduğu bilincini taşımaktır. Öğretmene düşen görevse tedavi süreci içinde ikinci önemli öğedir. Motivasyonları zayıf olduğu için ön sıralarda oturtulmaları algısını arttırmada etkilidir.

İlaç tedavisi ömür boyu süren bir tedavi olmamakla beraber destekleyici terapinin varlığı asla hiç edilmemelidir. Hiperaktive bozukluğu dikkate alınması gereken bir rahatsızlıktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir