Home » anne-çocuk » Hamilelikte Yaşanan Gaz Sancıları
hamilelik gaz sancıları, hamilelikte yaşanan gaz sancısı nasıl geçer, hamilelik sürecinde gaz sancıları

Hamilelikte Yaşanan Gaz Sancıları

Hamilelik sürecinde bazı rahatsızlıklar getirebilir fakat kadınlar tüm bu rahat bozan semptomları ve işaretleri, hamileliğin sonunda dünyaya gelecek olan güzel bebeği düşleyerek göğüs gerilir. Gaz sancıları da hamilelikten kaynaklanan bazı fiziksel rahatsızlıklardan biridir. Aşırı derecede yaşanan gaz sancıları bazı tedaviler uygulanarak ve beslenme şeklindeki değişikliklerle minimize edebilirsiniz. Bu yazıda gaz sancılarını azaltmanın yollarını anlatalım. Fakat bundan önce gaz sancılarına neyin sebep olduğuyla konuya başlayalım.hamilelik gaz sancıları, hamilelikte yaşanan gaz sancısı nasıl geçer, hamilelik sürecinde gaz sancıları

Gaz Sancılarının Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikle beraber vücutta köklü değişiklikler yaşanmaktadır. Bu değişikliklerin başında ise hormon dengelerindeki değişim bulunuyor. Projesteron hormonu hamilelik süresince maksimum seviyede olur. Bu hormon vücutta sindirim işlemini yavaşlatır ve sonuç olarak besinler bağırsakta daha uzun süre geçiriyorlar. Sindirim kanalında uzun süre bekleyen bu besinlerden açığa çıkan gaz ile karın bölgesinde kramplara ve ya gaz sancılarına sebep olur. Gaz sancılarının bir başka sebebi de, genişleyen ve gelişen uterus’un mideye ve bağırsaklara baskı uygular. Bu sindirim sistemine normalden daha az yer bırakarak hamilelik süresince gaz sancılarına yol açmaktadır.

Hamilelik Süresince Yaşanan Gaz Sancılarının Tedavisi

Kadınlara hamileyken gaz sancılarının tedavisiyle ilgili ilaç kullanmaları tavsiye edilmemektedir. Her zaman doktorunuza başvurmalı ve ondan neler yapılması gerektiğini öğrenmenizde fayda var. Ancak gaz sancılarını kontrol etmenin en iyi yolu yediklerinizi kontrol etmek ve doğru şekilde beslenilmesidir. Bunların yanında yapılacak egzersiz de sıkıntılarınızı neredeyse ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Gebelik boyunca gaz üreten yiyeceklerden olan fasulye, lahana, brokoli, kabak gibi yiyeceklerden uzak durulmalısınız. Gaz üretimi genellikle lifli yiyeceklerle alakalıdır çünkü liflerin sindirilmesi uzun sürüyor ve lifli besinler sindirim kanalında daha uzun süre bulunuyorlar. Fakat lifli besin bol suyla birleştiğinde vücudunuza çok faydalı olacaktır. Bu yüzden belki de yapmanız gereken şey, diyetiniz üzerinde değişiklikler yapmaya çalışarak ve bu değişikliklerin vücudunuzda yaptıklarını not ederek yaparak hangi besinlerin size dokunduğunu bulmak olabilirsiniz. Kızartmaları menünüzden çıkarmak da size bu konuda yardım edecektir. Soda ve diğer asitli içecekler gaz üretimini artırıyor. Bol su içmek ise sindirim sürecine yardım ederek muhtemel gaz kramplarından ve sancılarından kaçınmanızı sağlıyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir