Home » anne-çocuk » Hamilelik Takvimi Nasıl Belirlenir?
hamile kalma yolları, hamilelik takvimi belirleme, hamilelik takvimi nedir

Hamilelik Takvimi Nasıl Belirlenir?

Yeni anne adayları bebek bekleme heyecanını daha bir dorukta yaşamaktadır. Onlar için bu durum bir mucizevi bir durumdur ve içlerinde canlı bir varlığı taşımanın gerek sevincini gerekse de şaşkınlığını yaşamaktadırlar. Bu sebeple hamilelik dönemini daha titiz bir şekilde geçiriyorlar. Yaptıkları ilk işlerden biri de hemen bir hamilelik takvimi hazırlanmasıdır. Fakat bu takvimi nasıl hazırlayacakları hakkında en ufak bir fikirleri olmamaktadır. Hemen bu konuda sizler yardımcı olalım. Uzman doktorlar tarafından hazırlanmış hamilelik takvimi ise; ilk olarak hamilelik dönemi 40 hafta olduğunu belirtelim. Herhangi bir sorun olmazsa bebeğinizi 40 hafta sonra kucağınıza alırsınız. Ancak bu 40 haftanın nasıl hesaplanması konusunda bir fikriniz yoksa aşağıda açıkladığımız hamilelik takvimi sizi aydınlatmaya yeteceğini düşünüyoruz. Hamilelik Takvimi ise tüm doktorlar tarafından kabul ettiği hafta ve aylar ise aşağıda yer alıyor;hamile kalma yolları, hamilelik takvimi belirleme, hamilelik takvimi nedir

  • 1 aylık gebelik 4 ile 5 haftalık deniliyor,
  • 2 aylık gebelik 8 ile 9 hafta bitirir,
  • 12 ile 13. Haftalar bittiği zaman 3 aylık hamilesiniz,
  • 16 ile 17. Haftalara geldiği zaman gebeliğinizde 4. Ay biter,
  • 20 ile 21.haftalar bittiği zamanda hamileliğinizde 5 ay bitmiş denilmektedir.
  • 24 ile 25 haftalar sona erdiğinde 6. Ayıda tamamlarsınız,
  • 28 ile 29 haftalara geldiği zaman 7.ay sona erer.
  • 32 ile 33.haftaların bitmesiyle birlikte hamileliğinizin 8.ayını da tamamlarsınız.
  • Hamileliğinizin son ayında yani 36.haftaya geldiğinde 9 ay biter. 9. Ay bittiğinde doğum sanki 9 ay değil de 10 ay gibi görünse de 40.hafta tamamlandığında 9 ay 10 gün diğer bir deyişle 280 günü tamamlarsınız. Bu da toplam 40 hafta eder.

 Her ne kadar toplam hamilelik süresi 40 hafta ise de doğumların birçoğu 38-40 hafta içinde gerçekleşiyor. Burada kafa karışıklığını gerektirecek bir durum bulunmuyor. Çünkü hamilelik dönemi ay ve günlere göre değil haftalık olarak hesaplanır. Bazı durumlarda ise doğum olayı 41.haftayı bulsa da bu nadir bir durumu belirtir. Zaten hamilelik takibinizi yapan doktorunuz sizi her konuda bilgilendirecek ve özellikle olası doğum tarihini size belirtir. Burada geçmişte adet düzensizliği yaşayan hanımların gebelik haftası nasıl hesaplanır gibi bir soru akla gelebilir ancak doktor bunu halledecektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir