Home » sağlık » Güneş Lekeleri Nasıl Tedavi Edilebilir?
güneş lekesi oluşumu, güneş lekesi tedavisi

Güneş Lekeleri Nasıl Tedavi Edilebilir?

Bu yazımızda güneş lekelerinin nasıl oluştuğunu ve bu lekelere karşı neler yapılabileceğini tartışacağız. Güneş lekeleri güneşin zararlı ışınlarının deri üzerine vurmasıyla, derideki kahverengi pigmentlerin, deri üzerinde belirli yerlerde aşırı şekilde birikmesiyle oluşurlar.

Bu tür lekeler özellikle de yaz aylarında daha çok görülür. Özellikle de açık ten rengine ve hassas bir deriye sahip olan kişilerde daha fazla rastlanır. En çok görüldüğü vücut bölgeleri de güneş ışığıyla en çok temasa geçen kol ve göğüs gibi bölgelerdir.güneş lekesi oluşumu, güneş lekesi tedavisi

Nasıl Bir Tedavi Yöntemi İzlenir?

Doktor tarafından öncelikle güneş lekelerinin derinin hangi tabakasında olduğu tespit edilir. Daha sonra da bu doğrultuda bir tedavi izlenir. Güneş lekelerinin en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden birisi ise peeling yapmaktır. Peeling işleminin mantığı, güneş lekelerinin olduğu deriyi kontrolü bir şekilde sıyırıp almak şeklindedir. Eğer güneş lekeleri çok derinlerde oluşmuşsa yine doktor kontrolünde olmak şartıyla derinin alt katmanlarına kadar inilerek peeling yapılır.

Ayrıca peeling yapılması için bir dizi önlemler almak gereklidir. Çünkü peeling içerisindeki kimyasallar deriye zarar verebilir. Bundan korunmak için doktor kontrolünde önlemler alınır.

Yine peeling yöntemi ile aynı mantıkla; güneş lekelerine sahip olan bir kişi derisini soymak suretiyle de bu lekelerden kurtulabilmektedir.

Güneş Lekelerinin Oluşmaması İçin Neler Yapılabilir?

Güneş lekelerinin hiç oluşmaması için elbette güneşin en çok kendisini hissettirdiği saatlerde güneşe çıkılmaması gerekmektedir. Ancak herhangi bir sebeple güneşe çıkılacaksa içerisinde ultraviyole A ve B ışınlarının etkisine karşı çeşitli kimyasallar içeren kremler kullanılmalıdır. Ayrıca yüz içn de daha yüksek faktör içeren kremlerin kullanılması da uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir