Home » sağlık » Gün İçinde Uyumanın Faydaları
gün içinde uyumanın faydası, gündüz uyumak, gündüz uyumanın faydası

Gün İçinde Uyumanın Faydaları

Bu bir gece uykusuyla karşılaştırılamazken, gündüz uyumak; Bilmelisiniz ki iş hayatında sadece verimliliği artırmakla kalmaz, aynı zamanda ruh sağlığını da geliştirir. Buna bir örnek, birçok Akdeniz ve Güney Amerika ülkesinde “siesta” olarak adlandırılan şekerlemelerdir. Google gibi bazı yaratıcı şirketler, bireylerin, çalışanlarının gün içinde dinlenmeleri için doğru ortamı yaratarak üretkenliklerini artırabileceklerini savunuyor. Araştırmalar gün boyunca kendinize ayırdığınız bu kısa sürenin olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Bu, özellikle öğle saatlerinde yapılan şekerlemelerin, insanların düşünme yeteneğini güçlendirdiğini, yaratıcılıklarını geliştirdiğini ve üretkenliklerinin en üst seviyelere ulaşmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Bir şekerleme sadece ruh halini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda çalışan verimliliğini de artırır.gün içinde uyumanın faydası, gündüz uyumak, gündüz uyumanın faydası

Öğlen uyumanın faydaları;

Konsantrasyonu Artırır… Gün içinde şekerleme yapmak, günün geri kalanında enerji toplamanız anlamına gelir. Kendinize olan güveninizin artacağını ve kendinizi çok daha iyi hissedeceğinizi bilmelisiniz. Gün içinde çözüm bekleyen sorunlarınıza çok daha kolay ve kısa sürede netlik kazandıracağınızı göreceksiniz.

Kalp Sağlığını Korur… Genç yaşta yaşanan kalp hastalığı riskini en aza indirmek istiyorsanız gün içinde şekerleme yapmalısınız. Bu konu üzerinde çalışan Harvard Üniversitesi de bu tanımı doğrulamaktadır. İdeal süre öğleden sonra 30 dakikadır…

Dengesiz beslenme ile mücadele… Sabahları yüksek enerji seviyelerinin giderek azaldığını fark etmişsinizdir. Enerjiniz düştüğünde ve kendinizi yorgun hissettiğinizde bir şeyler yemeniz gerekir. Kısa bir şekerleme ile yorgunluk hissinden kurtularak enerji tasarrufu sağlayacağınız için diyetten vazgeçmeyeceksiniz.

Stres ve kaygıyı önler… Şekerlemelerle yorgunluğu önlediğiniz için yorgunluğun yarattığı stresten de kurtulmuş olursunuz. Stresin maksimum seviyeye ulaştığını hissettiğinizde yarım saatlik bir uyku ile tüm olumsuz anların üstesinden gelebilirsiniz.

Bilişsel işlevi güçlendirir… Etkili ve uygun bir ortamda uyuduğunuzda yapılan şekerlemelerin sonraki 24 saati etkileyebileceği bulunmuştur. Böyle kısa bir şekerleme, zihinsel performansta 1 gün artışa yol açacaktır.

Fiziksel performansı artırır… Zihinler arasındaki bağlantı bazen egzersiz yerine uyumayı tercih ettikleri için olumsuz gibi görünse de başarılı profesyonel sporcuların kısa süreli uyku ile enerjilerini maksimum seviyede tuttukları da biliniyor. … Hareketlilik ve enerjiyi artırmak için gün içinde uyumak çok önemlidir.

Gündüz uykusu hakkında bilmedikleriniz;

Tarihin en ünlü insanları gün boyunca uyudu. Bu isimlere; Benjamin Franklin, Thomas Edison, Napoleon, Albert Einstein, Leonardo da Vinci zikredilebilecek en iyi örneklerden bazılarıdır.

Gündüz uykusu, hayvanlarda içgüdüsel olarak gösterilen doğal bir davranıştır. Memeliler genellikle kısa şekerlemelerle yaşamlarına devam ederler. Doğadaki hayvanlar gün içinde dikkatleri zayıfladığında uyurlar.

Kahve öncelikle içerdiği kafein nedeniyle akla gelirken, uyuduğumuzda şekerleme yapmak kahve içmekten çok daha etkili ve sağlıklı bir davranıştır. Dahası, uyku kahveye çok daha ekonomik bir alternatiftir.

Gelişmiş ülkelerde, keyifli olan kısa bir şekerleme benimsenir. Toyota Japonya sözcüsü Paul Nolasco, öğle saatlerinde uyuyan çalışanları gördüklerinde, günün geri kalanında %100 performansla çalışacaklarını düşündüklerinde mutlu olduklarını söylüyor.

İngiliz lider Winston Churchill’in II. Dünya Savaşı sırasında gündüz uykusunu bırakmadığını söylersek… İnsanlık tarihinin en önemli savaşlarından biri olan II. gerçekten ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor. Bu kalite değil mi?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir