Home » anne-çocuk » Gebeliğin 1.Ayı Nasıldır?
gebeliğin 1.ayı, gebeliğin ilk ayı, gebelikte ilk ay nasıl

Gebeliğin 1.Ayı Nasıldır?

Adetin gecikmesi durumunda anne adayının evde idrar testi şeklinde uyguladığı gebelik testinin pozitif çıkmasının ardından hiç vakit kaybetmeden kadın doğum uzmanına gidilmesi gerekmektedir. Gebelik testlerinin %90 oranla kesin sonuç verdiği göz önüne alınacak olursa gebe kalınıp kalınmadığının kesin bir şekilde kanaatine varmak adına doktora başvurmak önemlidir.gebeliğin 1.ayı, gebeliğin ilk ayı, gebelikte ilk ay nasıl

Boş gebelik; Bazen ilk muayeneye gidildiğinde anne rahminde bir kesecik görülebilmekte; fakat bu kesecik sonradan kaybolabilmektedir ki bu duruma “boş gebelik” adı verilmektedir. Fakat 1 aylık hamilelik süresinde ilk muayeneden sonra bebek ultrasonda görülüp kesin olarak tespit edildiğinde ilk olarak anne adayının çeşitli sağlık kontrollerinden geçme süreci başlamaktadır. Bu süreçte kan ya da idrar tahlili olabileceği gibi çıkan tahlil sonuçlarına göre doktorun önerdiği demir, folik asit vb içeren vitaminlerin de alınması gerekebilir. Burada doktorun bebeğe hiçbir şekilde zararı dokunacak bir yöntem uygulamadığı da unutulmamalıdır. Sadece anne adayına vitamin takviyesi uygulanmaktadır.

Panik ve Stres Yapmayın

İlk ay gebelikte anne adayının herhangi bir sağlık problemi varsa bunun gebelikte ne denli sorun yaratabileceği araştırılabilir ve doktor tavsiyesi doğrultusunda hareket edilir. Bebeğin varlığı kesinleştikten sonra 5 ve 6. haftalarda bebeğin kalp atışı dinlenir ve anneye gebelikle ilgili beslenme, kilo alımı, sigara ve alkolün zararı, ilaç kullanımının ya da röntgenin zararı, egzersizin faydaları gibi temel bilgiler doktor tarafından aktarılır. İlk aylarda görülebilen, bebeğin anne rahmine yerleşirken olabilecek hafif kanama, halsizlik, göğüslerin hassaslaşması ya da sıklıkla tuvalete çıkma gibi durumlar oldukça normaldir ve gebeliğin olağan belirtileridir. İlk ayda yaklaşık doğum tarihi de hesaplanabilmekte ve anne adayı kendini buna göre hazırlayabilmektedir. 1 aylık hamilelik dönemi genelde heyecan, şüphe ve merak içinde geçerken önemli olan panik ya da stres yapmadan bu ayı rahat geçirebilmeye çalışmaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir