Home » sağlık » ESTETİKTE YENİ NESİL

ESTETİKTE YENİ NESİL

ESTETİKTE YENİ NESİL
Kök hücre çalışmaları ile vücuttan alınan yağların dayanıklılık süresinin uzaması sonucu, bu yağların göğüs büyütme, kalça şekillendirme gibi birçok operasyonda kullanım alanını genişletmiştirEstetikte kök hücre birçok uygulamada kullanılmakta.

İnsanlar uzun zamandır herhangi bir implant kullanılmayan göğüs büyütme gibi vücut görünümünü geliştirecek işlemleri talep etmektedir. Kök hücre çalışmaları ile vücuttan alınan yağların dayanıklılık süresinin uzaması sonucu, bu yağların göğüs büyütme, kalça şekillendirme gibi birçok operasyonda kullanım alanını genişletmiştir. Vücuttaki yağların kullanılması sentetik ve yabancı bir madde olan silikona karşı doğal bir alternatif olmaktadır. Yağ transferi işleminde vücutta açılan kesikler implant yerleştirilmesine göre çok küçüktür. Bu sebepten dolayı kişide daha az yara izi, daha az travma ve hızlı iyileşme olur.

Dr. Barcelo, kök hücre ve yağların depolanmasının ilerleyen zamanlarda bunların kozmetik ve rekonstrüktif cerrahide kullanımı için büyük bir avantaj sağladığını söylemiştir.

Geçmişte yüz ve kafatasına ait şekil bozuklukları tedavisinde yağ transferi işlemi için vücuttan yağ alma işlemi birkaç kez tekrarlanıyordu. Günümüzde, yağ hücrelerinin gelecekte kullanılabilmesi için güvenli ve etkili şekilde dondurulup sağlıklı, canlı ve zarar görmeyecek şekilde depo edilebilmektedir.

KIKIRDAKTA YENİ UMUT

Kırkırdakta kan dolaşımı az olduğundan kendi kendini yenileme kapasitesine sahip değildir. Bu nedenle dışardan müdahale şarttır.Kırkırdakta kan dolaşımı az olduğundan kendi kendini yenileme kapasitesine sahip değildir. Bu nedenle dışardan müdahale şarttır. Tek tip hücreye zarar geldiğinden araştırmacılar tedavinin kök hücreyle mümkün olabiliceğinden ümitlidirler.

Mezenkimal kök hücreler:

Mezenkimal kök hücreler mültipotent hücrelerdir. Kendilerini yenileme ve bulundakları dokudakı hasarı iyileştirme ve rejenere etme kapasine sahiptirler. Bu tip hücreler kıkırdak, kemik, tandon, adipoz dokusu ve kasa dönüşebilmekteler. Günümüzde insanlar üzerinde klinik çalışmalar sürdürülmekte. Türkiye’de Işık Akgün bu tür çalışmaları sürdürmekte. Sırttakı bir bölge uyuşturularak, kemik iliği aspirasyonu yapılıyor. Örnekler laboratuvara yollanıp mezenkimal kök hücreleri elde ediliyor. Daha sonra, diz sterilize edildek sonra, elde edilen hücreler dize enjekte ediliyor. Enjekte edilen yer önemli olduğundan ultrasonla yardım alınıyor. Kısa bir süre içinde hasta günlük aktivitesine geri dönebiliyor.

Embriyonik kök hücreler:

Uzun süredir kıkırdak hastalıkları için embriyonik kök hücre üzerine çalışmaları sürdürülmekte ancak bu tip hücrelerin kullanımı için embriyo gerekmekte ve bu etik açıdan sorun olmakta.

İndüklenmiş pluripotent kök hücreleri (İPS):

Duke Üniversitesinde araştırmacılar indüklenmiş pluripotent kök hücre sayesinde kıkırdak üretebildiler. İPS hücreleri kondrosit hücrelerine diferansye edip, kıkırdakta bulunan ektraselüler proteinleri örneğin kolajen üretebildikleri görülmüştür. Oluşan doku aynı zamanda kıkırdağa yakın mekanik özelliklere de sahip olmakta. Bu deneylerde fareler üzerinde başarılı sonuç alınmıştır. Bir sonraki aşama ise bu deneyin insan hücrelerinden İPS hücresi üretilip, insanlarda denenmesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir