Home » sağlık » Estetik Diş Hekimliğinin Uğraş Alanı Nelerdir?
Estetik diş hekimliği uygulamaları, porselen lamina, Estetik diş hekimliği

Estetik Diş Hekimliğinin Uğraş Alanı Nelerdir?

Estetik diş hekimliği tedavilerinde kişilerin memnuniyetleri sadece tedavinin başarı geçmesi ile alakalı değildir. Estetik açıdan elde edilecek olan sonuçlar ile de bağlantılıdır.

Estetik diş hekimliği uygulamaları, porselen lamina, Estetik diş hekimliği

Estetik açıdan muhakkak kişilerin fikirlerinin alınması gereklidir. Bunun yanı sıra işlevsel ve biyolojik açılara da dikkat edilmelidir. Estetik diş hekimliği; kazalar neticesinde kırılan dişlere, dişlerde belli sebeplere bağlı olaraktan çıkan renk kayıplarına, birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilecek olan ön diş kayıplarına, diş tedavileri sonucunda dişlerde estetik şekillendirme de, diş etlerinin çekilmesi ile estetik görünüm kayıplarında, ön kısımda birçok sebebe bağlı olaraktan kaybedilmiş dişlerin yüz ve dudak estetiğine uygun şekilde biçimlendirilmesi işlemlerini yapar. Estetik diş hekimliği uygulamaları denildiği zamanda akla ilk gelenler; beyazlatma, ortodonti, porselen laminenalar, porselen köprü ve kuronlar, diş rengi ile uyumlu olan dolgular, diş temizlikleri ve diş eti şekillendirme akla gelir. Porselen laminalar da ışıltı içinde bir gülümseme için oldukça ideal olan yöntemdir. Dişin tamamen kesilmediği bir tedavi yöntemidir. Kısa süreli bir tedavi şeklidir. Laminalar oldukça ince porselendir. Alınan ölçünün ardından laboratuar ortamında yapılmaktadır. Ön dişlerin görünün kısımlarına yapıştırılmaktadır. Doğal dişin zarar görmediği bir uygulamadır. Kompozit laminalar dişlerin ön yüzlerini kısıtlı şekilde yapılacak olan aşındırma ile uygulanır. Ölçü alımından önce ise direkt olarak diş rengindeki kompozit dolgu malzemesi yardımı ile belli ölçüde pozisyon, şekil ve renk bozuklukları ortadan kaldırılır. Fiyatı porselen laminalara göre daha uygun olan bu uygulama tek seansta uygulanabilir. Bir diş için uygulama süresi 20 ila 30 dakika sürer. Neticesi ise hemen alınabilir. Diş eti şekillendirme işlemleri “Gingivektomi” diye de adlandırılmaktadır. Diş boylarının kısalığı ile ortaya çıkan bir problemdir. Diş etlerinin simetrisinin bozukluğu veya diş etlerindeki fazlalık görüntülerinin olması durumda estetik açıdan onarılma işlemleridir.

Diş estetiği hekimliği kapsamında diş eti uzmanlarının yapacakları uygulamalara içinde diş etlerinin boyları kısaltılabilir, uzatılabilir veya simetrik olarak şekillendirilebilmektedir. Böylelikle estetik açıdan gülüşünüzde, dişlerinizde ve yüzlerinizde istemiş olduğunuz görüntüye kısa zamanda ulaşmanıza olanak sağlamaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir