Home » anne-çocuk » Epilepsili Hamile Kadınlarda İlaç Kullanımı
hamile kadınlarda ilaç kullanımı, epilepsili kadınlarda ilaç kullanımı, epilepsili hamile kadınlarda epilepsi tedavisi

Epilepsili Hamile Kadınlarda İlaç Kullanımı

Bazı kadınlar, hamilelik sırasında veya sonrasında, hormon seviyeleri değiştikçe nöbet düzenlerinde de değişiklikler yaşayabilir. Nöbet sıklığını azaltmak için kullanılan ilaçlara antiepileptik ilaçlar diyoruz. Birçok vakada, bu ilaçlar, nöbet­leri tamamen veya bazen kısmen engeller.

Bazı tedavi yöntemlerinin fetusa zarar verebildiğini biliyoruz. Dolayısıyla devam etmekte olduğunuz tedavi yöntemini hamileliğiniz süresince belki de değiştir­meniz gerekebilir. Gerçi geçirmekte olduğunuz nöbetler, sizin ve bebeğiniz için herhangi bir tedaviden çok daha zararlıdır. Bu yüzden eğer halen nöbet geçiri­yorsanız, doktorunuzla birlikte belirleyeceğiniz bir tedavi yöntemiyle bunun önüne geçmeniz en iyi çözüm olur, Doktorunuz belki de bunu bir nörolog ile görüşmenizin daha yararlı olacağını söyleyebilir.hamile kadınlarda ilaç kullanımı, epilepsili kadınlarda ilaç kullanımı, epilepsili hamile kadınlarda epilepsi tedavisi

Eğer yan etkisi yüksek bir ilaç kullanıyorsanız, bunu bir başkası ile değiştirme­niz önerilecektir. Yeni jenerasyon antiepileptik ilaçların bebek üzerindeki olum­suz etkisi eskilerinkine göre çok daha düşüktür. Doktorunuz, gebeliğiniz bo­yunca kullanacağınız antiepileptik ilacın birden fazla olmaması ve etkili ama en düşük dozu kullanmanız için ayarlama yapmaya çalışacaktır. Nöbet kontrolü sağlandıktan sonra da gebe kalmanızda bir sakınca olmadığını söyleyecektir.

Eğer iki yıldır ilaç kullanıyor ve hiçbir nöbet geçirmiyorsanız hekiminiz ilacınızı azaltarak kesmeyi deneyebilir. O zaman, bir müddet nöbet geçirip geçirmedi­ğinizi gözlemleyecektir. Hamileliğiniz ilerledikçe ve kan miktarınız arttıkça, böbrekleriniz, nöbetleriniz için uygulanan ilacı vücuttan daha hızlı atmaya başlayacaktır. Ayrıca mide bu­lantısı ve kusma da vücut dengenizi ve tedavinizi etkileyebilir. Nöbetleri kontrol altında tutmak için belki de size daha yüksek dozda antiepileptik ilaç gerekli olabilir, tabii buna da yine doktorunuz karar verecek. En önemlisi, lütfen kendi kendinize ilaç dozları ile oynamayın ya da ilacınızı aniden kesmeyin!

Yeterince folik asit almamak, tüm hamilelerde olduğu gibi epilepsisi olan hami­lelerde de bebekte birçok sorunun görülmesine neden olur. Üstelik antiepilep­tik ilaçlar, bedenin folik asit kullanımını etkileyebilir. Bu nedenle folik asit kul­lanımı epilepsisi olan hamilelerde daha yüksek dozlarda olmalıdır (4 mg/gün). Folik aside hamile kalmadan evvel başlamalı ve düzenli olarak gebeliğin ilk 3 ayında kullanmalısınız. Ayrıca folik asit açısından zengin besinlerle beslenmeye özen göstermelisiniz. Doktorunuz, doğuma 1 ay kala da, bebeğinizde gelişebile­cek olası bir kanama sorununun önüne geçmek için ağızdan K vitamini takviye­si almanızı önerecektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir