Home » sağlık » EOS nedir?
eos nedir, eos ne demek, eos tam olarak nedir

EOS nedir?

Eozinofiller bir tür beyaz kan hücresidir (WBC) ve vücuttaki rolleri henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, alerjik hastalıklarda ve bazı bulaşıcı hastalıklarda EOS seviyesinde önemli bir artış olmuştur. Bulaşıcı hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan eozinofiller, iltihaplanmanın artmasına neden olur. Bununla birlikte, eozinofiller, vücudu belirli parazit türlerine karşı korumada da etkilidir. Eozinofil seviyelerinde önemli bir artış, vücudun kendi dokularına da zarar verebilir ve bu da otoimmün koşulların gelişmesine yol açabilir. Bunu önlemek için kronik alerjik ve otoimmün hastalıklarda eozinofilleri baskılamak için kortikosteroidler kullanılabilir.eos nedir, eos ne demek, eos tam olarak nedir

EOS testi ne zaman yapılır?

Beyaz kan hücresi testlerine tam kan sayımı denir ve kandaki her bir kan hücresinin yüzdesi ayrı ayrı belirlenir. EOS testi de bu teste dahildir ve eozinofillerin sayısını, kandaki yüzdelerini belirlemenizi sağlar. Anormal EOS seviyeleri, tam kan sayımı ile kolayca tespit edilebilir. Bununla birlikte, hemogram testi ile incelenen diğer lökositler nötrofiller, bazofiller, monositler ve lenfositlerdir. EOS testinin yapıldığı durumlar birçokları merak ediyor. Eozinofil seviyesi, tüm kan hücreleriyle birlikte vücuttaki birçok bozukluğun erken bir göstergesi olabilir. Bulaşıcı hastalıklar, otoimmün hastalıklar, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri ve birçok akut veya kronik hastalık, kan testindeki çeşitli anormalliklerle kendini gösterir. EOS seviyesinin yükseltilmesi dahil. Bu nedenle, bir kan testinde EOS testinin incelenmesi, vücudun genel işleyişiyle ilgili herhangi bir bozukluğun varlığını belirlemek, bağışıklık sisteminin durumunu incelemek ve enfeksiyonları araştırmak için bir ön test olarak düşünülebilir. Yüksek bir EOS seviyesi bulmak, nedenini belirlemek için daha fazla tanılama testi gerektirir.

EOS’un değeri ne olmalı?

Her laboratuvar kendi testlerine uygun kontrol aralıkları tanımlar. Sonuç olarak, EOS için referans aralığı, testin gerçekleştirildiği laboratuvara bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, 500 hücre / μL’nin altındaki değerler, yaygın olarak tanımlanan referans aralıklarına göre eozinofiller için normal kabul edilir. 500-1000 hücre / mCL aralığı, ortalama bir seviyeyi belirtir, 500-1500 hücre / mCL, 1500-5000 hücre / mCL, orta-yüksek, 5000 hücre / mCL’nin üzerindeki değerler, yüksek bir eozinofil seviyesini gösterir.

EOS testi nasıl çalışır?

EOS testi, önceden hazırlık gerektirmeyen basit bir kan testi olarak gerçekleştirilir. EOS testi de dahil olmak üzere bir kan testi (hemogram), tek bir tüp kan kullanılarak yapılabilir. Laboratuvar koşullarına ve yoğunluğuna göre değişmekle birlikte, sonuçlar genellikle aynı gün veya testten sonraki gün alınabilir. Kan testi isteyen hastalar, Coumadin veya Warfarin gibi kan sulandırıcı ilaçlar alıyorlarsa önceden doktorlarına bilgi vermelidir. Antibiyotikler, antimikrobiyaller, bazı müshiller (müshiller), sakinleştiriciler ve interferon içeren bulaşıcı ilaçlar EOS seviyelerinde artışa neden olabilir. Bu özel durumlar testten önce doktora bildirilmelidir. Kan testine başlarken kanın alınacağı alan antiseptik bir solüsyonla önceden temizlenir. Daha sonra el lastikle kenetlenir ve iğne damar girişine sokulur. Vakum tüpüne az miktarda kan çekildikten sonra iğne çıkarılır ve alan bir bandajla kapatılır. Şişmeyi ve kanamayı önlemek için, numune alma bölgesine 10 dakikaya kadar basınç uygulamak yararlıdır. Alınan kan örneği incelenmek üzere uygun laboratuvara gönderilir. Elde edilen sonuçlar bir doktor tarafından değerlendirilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir