Home » sağlık » Ense ve Boyun Ağrısı Neden Olur?
ense ağrısı

Ense ve Boyun Ağrısı Neden Olur?

Boyun 7 omurlu başın bulunduğu bölgedir ve çok hareketli olduğu için yaralanmaya yatkındır. Omurgadaki bir kanaldan geçen ve sinirleri her iki taraftan çalışan omurilik, aynı zamanda beyin, kollar ve vücudun geri kalanı arasında sinirsel bir bağlantı oluşturur.

Boyun ağrısının özellikleri

Boyun veya başın arkasındaki ağrı genellikle batıcı bir ağrıdan ziyade hafif bir ağrı şeklindedir. Boyun ağrısına sıklıkla uyuşma, karıncalanma ve elektroşok benzeri duyumlar eşlik edebilir. Bazı durumlarda ağrı boyun hareketleriyle daha da kötüleşebilir. Boyun veya boyun ağrısına baş dönmesi eşlik edebilir.ense ağrısı

Boyun veya boyun ağrısının nedenleri

Kemik, disk, kas ve bağ yapılarındaki anormallikler nedeniyle boyunda ağrı gelişebilir. Boyun fıtığı, kireçlenme ve osteokondroz, servikal stenoz ve travma boyun veya boyun ağrısının yaygın nedenleridir. Nadir durumlarda, tümörler boyun ağrısının nedeni olabilir.

Uzun süreli boğaz enfeksiyonları, şişmiş lenf düğümleriyle birlikte boyun ağrısına da neden olabilir.

Kalp ve akciğer hastalığı gibi bazı durumlar boyunda yansıyan ağrıya neden olabilir ve boyun veya başın arkasındaki ağrı baş, yüz, sırt, göğüs ve omuzlara yayılabilir.

Boyun yaralanmaları

Spor yaralanmaları, araba kazaları, düşmeler vb. Bazı durumlarda boyun kemikleri ve yumuşak dokuları yaralanabilir. Ezilme ve burkulmalar nispeten küçük yaralanmalardır.

Genellikle ilaçla iyileşir. Yarı çıkıklar, yer değiştirmesiz kırıklar, sinir kontuzyonları orta dereceli yaralanmalardır ve konservatif yöntemler ve tasmalarla tedavi edilebilir.

Daha az sıklıkla ameliyat gerekebilir. Kırıklar, çıkıklar ve omurilik yaralanmaları ciddi yaralanmalardır ve genellikle ameliyatla tedavi edilir.

Dar servikal kanal

Dar bir servikal kanal, servikal omurlar arasından geçen sinirler için mevcut olan boşluğun azalmasıdır. Doğumdan itibaren insan kemik yapısında bulunan bazı özelliklerden dolayı servikal kanallar nispeten dar olabilir. Fıtıklaşmış diskler ve kireçlenmeye bağlı genişlemeler de bu darlığa katkıda bulunur.

Kanalın daralma alanına bağlı olarak miyelopati veya radikülopati adı verilen semptomlar ortaya çıkabilir. Servikal miyelopati, omuriliğin boyunda sıkışması sonucu ortaya çıkan, hem kolları hem de bacakları etkileyen, ince iş becerilerinin kaybı ve denge problemlerinin eşlik ettiği bir durumdur.

Servikal radikülopati ise boyundaki omurilik sinir kökünün tahriş olması veya sıkışması sonucu kolun belirli bir bölümünde fonksiyon kaybıdır.

Boyun fıtığı

Diskler, yastıklama ve yastıklama sağlayan boyun kemikleri arasına yerleştirilmiştir. Zorluklar, kazalar ve yaşlanmaya bağlı disk deformasyonunun yanı sıra omurilik ve sinirler üzerindeki baskı sonucu jel benzeri bir sıvının salınmasının neden olduğu klinik tabloya boyun fıtığı denir.

Servikal fıtık tedavisi, muayene sonuçlarına, sinirler üzerindeki baskıya ve görüntüleme testlerinin sonuçlarına bağlı olarak ilaçla, egzersizle, enjeksiyonla veya ameliyatla yapılır.

Boyun kireçlenmesi

Bu terim, boyun disklerindeki yırtık ve yıpranma ile başlayan, kemiklerde mahmuz adı verilen çıkıntılara ve eklemlerde yapısal anormalliklere neden olan tüm değişiklikleri içerir.

65 yaşın üzerindeki kişilerin yaklaşık% 90’ında daha az veya daha fazla kireçlenme vardır. Aynı zamanda servikal artrit veya spondiloz olarak da adlandırılır. Başa ve kollara kadar uzanan boyun sertliği, hareketsizlik, ağrı ve uyuşma belirtileri gösterebilir.

Tedavi yöntemleri

Boyun veya boyun ağrısından nasıl kaçınılır:

Kötü duruş, boyun (boyun) ağrısının en önemli nedenlerinden biridir. Duruşu korurken doğru oturma, yatma ve yürüme boyun ağrısından kaçınmanın en önemli kurallarından biridir.

Yastığın yüksekliği de boyundaki kasları etkiler. Uygun yükseklikte bir yastık kullanın.

TV, bilgisayar ve tablet gibi cihazları kullanırken ekranın kafa hizasında olması önemlidir. Bu, boynun aşırı fleksiyonunu önler.

Düzenli egzersiz. Kasların güçlendirilmesi, kas yorgunluğunun neden olduğu ağrının şiddetini ve sıklığını azaltır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir