Home » sağlık » Düşük tansiyon türleri nelerdir?
düşük tansiyon, düşük tansiyon nedenleri, düşük tansiyon türleri

Düşük tansiyon türleri nelerdir?

Düşük tansiyon genellikle sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından nedenlere ve diğer faktörlere göre kategorize edilir. Ayakta dururken ortaya çıkan düşük tansiyon, yani ortostatik veya postural hipotansiyon, otururken veya uzanırken ayağa kalkarken kan basıncında ani bir düşüştür.

Genellikle bir yerde durduğunuzda, yerçekimi bacaklarınızda kan birikmesine neden olur. Vücut bunu, kalp atış hızını artırarak ve kan damarlarını daraltarak telafi eder ve böylece beyne yeterli kanın dönmesine izin verir.

Ancak ortostatik düşük tansiyon sorunu olan kişilerde bu dengeleme mekanizması işlevini yerine getiremeyebilir ve tansiyon düşer. Bu durum baş dönmesine, bulanık görmeye ve hatta bayılmaya neden olabilir.düşük tansiyon, düşük tansiyon nedenleri, düşük tansiyon türleri

Ortostatik hipotansiyon; susuzluk, uzun süreli yatak istirahati, uzun süre oturma veya üst üste çömelme, hamilelik, şeker hastalığı, kalp problemleri, yanıklar, çok sıcak ortamda bulunma, büyük varisli damarlar gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. vb D. bazı nörolojik bozukluklar. Ortostatik hipotansiyon, özellikle yaşlılarda yaygındır ve normal koşullar altında sağlıklı insanlarda da ortaya çıkar.

Bazı ilaçlar, özellikle yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar – diüretikler, beta blokerleri, kalsiyum kanal blokerleri ve anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri ile antidepresanlar, Parkinson hastalığını ve erektil disfonksiyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar da ortostatik hipotansiyona neden olabilir. Ortostatik düşük tansiyon belirtileri, pozisyon değiştirdikten 5-10 dakika sonra da ortaya çıkabilir. Bu, daha hafif bir formu veya hastalığın erken bir aşamasını gösterebilir. Yemek yedikten sonra ortaya çıkan düşük tansiyon tipine yemek sonrası hipotansiyon denir. Yemekten sonra bu ani düşüş en çok yaşlı yetişkinlerde görülür.

Yemekten sonra sindirim sistemine kan akışı artar. Genellikle vücudun nabzı hızlanır ve bazı kan damarları normal kan basıncını korumak için daralır. Ancak bazı insanlar için bu mekanizmalar işe yaramaz ve baş dönmesi, bayılma veya yere düşme yaşayabilir. Postprandiyal düşük tansiyon, yüksek tansiyon veya Parkinson hastalığı gibi otonom sinir sistemi bozuklukları olan kişilerde daha yaygındır. Tansiyon ilaç dozunuzu doktorunuzun önerdiği şekilde düşürmenin yanı sıra, küçük, düşük karbonhidratlı öğünler yemek yemek sonrası düşük tansiyon semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Sinir aracılı hipotansiyon, yani hatalı beyin sinyallerinin neden olduğu düşük tansiyon, uzun süre ayakta kaldıktan sonra kan basıncında düşüşe neden olur. Bu bozukluk esas olarak genç yetişkinleri ve çocukları etkiler. Sağlık uzmanları, bu sorunun kalp ve beyin arasındaki bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığına inanıyor.

Ortostatik hipotansiyonlu çoklu sistem atrofisi, sinir sistemine verilen hasardan kaynaklanan düşük tansiyon, Shy-Drager sendromu olarak da adlandırılır. Bu nadir durum, kan basıncı, kalp atış hızı, solunum ve sindirim gibi istemsiz işlevleri kontrol eden otonom sinir sisteminde ilerleyici hasara neden olur. Bu, sırtüstü pozisyondaki çok yüksek tansiyon değerlerinden kaynaklanmaktadır.

Düşük tansiyonun komplikasyonları nelerdir?

Düşük tansiyonun hafif biçimleri bile baş dönmesine, yorgunluğa, bayılmaya ve düşme nedeniyle yaralanma riskine neden olabilir. Ciddi derecede düşük tansiyon, kalbe ve beyne zarar vererek vücudun düzgün çalışması için yeterli oksijenden mahrum kalmasına neden olabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir