Home » sağlık » Dopamin Seviyesini Artıran 7 Mutluluk Verici Besin
mutluluk verici besinler, dopamin salgılatan besinler, dopamin arttıran besinler

Dopamin Seviyesini Artıran 7 Mutluluk Verici Besin

Çağın en büyük hastalıklarından biri olan stres ve mutsuzluk aslında bazı küçük yöntemler ile çözülebilmektedir. Bu yöntemlerden biri mutluluk hormonu olarak bilinen dopamin hormonunun vücuda alınması olacaktır. Dopamini direkt olarak takviye şeklinde alabilmenin yanında bazı besinler yolu ile de almak mümkündür. Peki dopamin hangi besinlerde bulunmaktadır?

mutluluk verici besinler, dopamin salgılatan besinler, dopamin arttıran besinler

  1. Elma

Elma dopamin üretimini doğrudan uyaran bir besindir. Vücuda kuersetin takviyesi sağlayarak dopamin hücrelerinin sentezlenmesini sağlar ve hücre hasarının oluşumunu önler. Günde en bir kez kabuklarını soymadan tüketmek tavsiye edilmektedir.

  1. Badem

Badem başta olmak üzere birçok kuruyemiş vücudun dopamin sentezlemesine yardımcı olur. Badem dopamin üretimi için gerekli olan amino asitlere sahiptir ve aynı zamanda sağlıklı yağlar bakımından da zengindir. Günde 10 adet çiğ badem tüketmek dopamin seviyesini yukarı çekecektir.

  1. Bitter Çikolata

 Bitter çikolata dopamin üretiminde büyük bir etkiye sahiptir. Fenilalanin adı verilen amino asitleri sayesinde dopamin seviyesini yukarı çeker ve odaklanmaya yardımcı olur. Ancak bitter çikolatanın kakao oranının en az yüzde 85 olmasına dikkat edilmelidir. Günde 50 gram kadar bitter çikolata tüketmek dopamin sentezini artıracaktır.

  1. Muz

Muz başlıca tirozin kaynaklarından biridir. Tirozin sayesinde vücudun dopamin seviyesi düzenlenir ve dopamin seviyesi yukarı yönlü hareket eder. Hafızayı güçlendirmek, odaklanmayı sağlamak ve uyanık kalmak için günde 1 adet olgunlaşmış muz tüketmek önemlidir.

  1. Yumurta

Dopamin üretiminde doğrudan öneme sahip olan bir diğer besin ise yumurtadır. İçerisinde birçok amino asit bulunduğundan dopamin seviyesinin artmasında önemli bir role sahiptir. Ayrıca D vitamini bakımından da bir hayli zengin bir besindir.

  1. Çilek

Beyin sağlığını korumak için çilek oldukça önemli bir besindir. Başlıca C vitamini kaynaklarından biridir. Beyinde bulunan serbest radikallere karşı kalkan görevi görür. Nöronları hasardan korumak için en ideal besinler arasındadır.

  1. Somon Balığı

Somon balığı en önemli omega-3 kaynaklarından biridir. Beyin sağlığı üzerinde kilit rol oynamaktadır. Depresyona ve ruh hali değişimlerine karşı dopamin dengesinin korunmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir