Home » güzellik-bakım » Dişlerdeki Lekelere Çözüm!
diş lekelerine çözüm, diş lekelerinden kurtulma, diş lekeleri nasıl giderilir

Dişlerdeki Lekelere Çözüm!

Dişlerdeki lekeler hemen hemen her insanın zaman içerisinde karşılaştığı bir sorunlardandır. Hatta mükemmel bir ağız hijyenine sahip olduğunu savunanlar bile dişlerdeki lekeler ve sararmaların kurbanı olabilirler. Dişlerde oluşan lekeleri içerden oluşanlar ve harici olanlar olarak ikiye ayıralım.

İçten Oluşan Diş Lekeleri

Çürük Diş: Diş çürümeleri dişin yüzeyinde değil de içinde oluşan renk kayıplarının ana nedenlerindendir. Özellikle diş çürükleri diş yüzeyinde siyah noktalar oluşturabilir. Diş kökünde ve ya diş eti ile dişin birleştiği yerlerde oluşan çürükler dişin renginin kararmasına neden olur.

Flor: Gelişim döneminde uzun süre aşırı flor almaya bağlı olarak diş yüzeylerinde lekelerin beyaz noktalar oluşur. Olması gereken ölçüden daha fazla florlu içme suyu tüketilmesi zamanla diş üzerinde beneklenmeye yol açar. Zaman içinde beyaz benekler kararıp kahverengi bir görünüm kazanıyor.diş lekelerine çözüm, diş lekelerinden kurtulma, diş lekeleri nasıl giderilir

İlaçların Yan Etkileri: Bazı antibiyotik grupları dişlerin üzerinde siyah lekelere yol açabilir. Bu antibiyotiklerin sürekli olarak kullanıldığı durumlarda diş yapısı etkilenerek yüzeylerinde lekeler oluştuğu biliniyor. Bu antibiyotiklerin hangileri olduğu konusunda diş doktorunuza danışmalısınız.

Diş Dolguları: Cıva ile metalin karışımından üretilen diş dolgularının kullanıldığı alanlarda eğer ki, dolgu iyi olarak yapılmazsa dolgu akarak bulunduğu diş ile çevresinde bulunan dişlerde siyah lekelerin oluşmasına neden olabilir.

Kalıtsal Özellikler: Dişi besleyen kanalların zayıf olması ve diş minesinin saydam bir yapıya sahip olması gibi aileden gelen kalıtsal özellikler dişlerde lekeler görülmesine sebep olur.

Dışarıdan Oluşan Diş Lekeleri

Kafein: Gün içerisinde çok miktarda kahve ve çay tüketimi diş yüzeylerinde sararmalara ve lekelere yol açar. Dişin yüzeyi kafein, tein gibi maddeleri tutarak özelliklede ön dişlerde kahverengi lekeleri gözle görülür bir hale getiriyor.

Sigara: Nikotin dişlere yapışarak kararması ile zaman içerisinde lekelerin oluşmasına neden olmaktadır. Diğer organlarınıza verdiği zararda cabasıdır. Dişlerdeki lekeler oluşumlarına bağlı olarak farklı pek çok tedavi yöntemiyle giderilebilir. Diş temizleme, lazerle diş beyazlatma yöntemleri daha ileriki sorunlarda dişe şapka takılması gibi yöntemler dişlerdeki lekeleri ortadan kaldırıyor. Tüm bu zahmetli ve pahalı yöntemlere gerek kalmadan dişlerinizde lekeler oluşmaya başlamadan önce ağız sağlığınıza dikkat edilmeli, dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanızı ve özellikle 6 ayda bir diş hekimine giderek genel bir kontrolden geçmenizi tavsiye ediyoruz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir