Home » güzellik-bakım » Diş Teli Nasıl Takılır ve Takıldıktan Sonra Nelerde Dikkat Etmek Gerekir?
diş teli takılması, diş teli çıkarılması, diş teli tedavisi

Diş Teli Nasıl Takılır ve Takıldıktan Sonra Nelerde Dikkat Etmek Gerekir?

Diş teli kullanmaya karar verenler bu aşamada, ‘Tedavi nasıl uygulanır?’, ‘Diş telinin nasıl takılır?’ gibi sorular ile karşı karşıya kalmaktadır. Dişlerinde çarpıklık olanlar ya da diş aralarında boşluk olanlar için en etkili tedavi yöntemlerinden biri olan diş teli ile tedavi süresi kişiden kişiye göre değişmektedir. En az 16 ay ve en çok 24 ay içerisinde tedavi tamamlandıktan sonra, dişlerin görünümü tamamen değişmektedir. Diş teli kullanımı için dişlerinizin bir ortodontist tarafından kontrol edilmesi gereklidir.diş teli takılması, diş teli çıkarılması, diş teli tedavisi

Diş Teli Nasıl Takılır?

Temizlik koşulları tam olarak sağlanamayan mekânlarda, diş teli takılması diş sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Dişlerinize tel taktan ortodontistin, profesyonel olduğuna emin olun.  Güvendiğiniz bir ortodontist bulduktan sonra tedaviye başlayabilirsiniz.

Diş teli takmak için ilk yapılması gereken, dişlerinizde çürük gibi bir sorun var ise bunun diş hekimi tarafından tedavi edilmesidir. Diş teli uygulaması, sağlıklı dişler üzerinde yapılmalıdır. Aksi halde diş teli tedavisi görülürken, diş çürümesinden kaynaklanan bir sorun tedavi sürecini olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

Bu aşamadan sonra, ortodontist sizi diş filmine yönlendirecektir. Dişlerin bozukluklarını tamamen görebilmek ve tam bir program oluşturabilmek için buna ihtiyacı vardır.

Daha sonra, dişleriniz için kullanılacak braketlerin hazırlanması için bir süre beklemeniz gerekecek. Braketler hazırlandıktan sonra ortodontistiniz tarafından özel bir tutkal ile dişlerinize yapıştırılacak. Tutkalın daha hızlı kuruması için, dişlerinize mavi bir ışık verilecek. Böylelikle ‘Diş teli nasıl takılır?’ sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

Diş Teli Uygulaması Yapıldıktan Sonra Dikkat Edilecekler

  • Diş teli ile tedaviniz sürdüğü süre içerisinde, yüzünüzün ve ağız kısmınızın özel olarak korumanız, herhangi bir dıştan gelecek darbeye karşı önlem almanız gerekecektir. Ağız kısmınıza, herhangi bir şey çarpması halinde braket kopacaktır. Bu da, diş teli tedavi süresini uzatacaktır.
  • Bu dönem içerisinde dişlerinizi korumak adına, sert gıdalar tüketmeyin. Asitli içecekler de dişlere zarar vermektedir.
  • Diş bakımınızı eksiksiz olarak yapın. Dişlerinizi fırçalamak için yumuşak bir fırça kullanın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir