Home » sağlık » Diş teli fiyatı neye göre farklılık gösterir?
diş teli fiyatları, diş teli fiyatlarının belirlenmesi, diş tellerinin fiyatları ne kadar

Diş teli fiyatı neye göre farklılık gösterir?

Diş teli fiyatlarını etkileyen önemli faktörler vardır. Diş teli fiyatı müşterinin hangi tedaviyi seçeceğine karar vermesi açısından oldukça önemlidir. Fiyat; yapılan tedaviye, tedavinin yapıldığı il ve ilçelere ve diş telinin cinsine göre değişebilmektedir. Türk Diş Hekim Birliği tarafından belirlenen  diş teli fiyatı her yıl için farklılık gösterir. 2013 yılı için belirlenen fiyatlar 2000 tl – 5000 tl arasında değişmektedir. Yüzeysel olarak belirtilen bu fiyatlar uygulanacak tedaviye göre değişkenlik göstermektedir.  2014 yılında ise bu fiyatlar 2500-6000 arası değişmektedir. Bazı polikliniklerde fiyatların 1500 TL’ye kadar düştüğünü görebilmekteyiz. Bu tür düşük fiyat uygulamaları ile rekabet ortamı kızışmaktadır.Fiyatı belirlemek için kullanılan yöntem ise Panoramik röntgendir. Panoramik röntgen ile tek bir filmde dişin birçok problemlerini görmek mümkündür. 18 saniye gibi kısa bir sürede röntgen çekme işlemi tamamlanır ve tedavi gören kişi sıkıntı çekmez.diş teli fiyatları, diş teli fiyatlarının belirlenmesi, diş tellerinin fiyatları ne kadar

Bu fiyat farklarının oluşmasının en önemli sebebi tedavi yöntemidir .Ayrıca tedavinin uzunluğu da diş teli fiyatındaki değişkenliğin önemli sebepleri arasında sayılabilir.

2014 yılında diş teli fiyatı ilden ile değişmektedir. İller ve İlçeler olmak üzere 3’er gruba ayrılmıştır. Ankara İstanbul ve İzmir gibi iller birinci grup illerdedir ve diş teli fiyatı ona göre farkılıklar göstermektedir. Türk Diş Hekim Birliği tarafından belirlenen fiyatlara göre  hazırlanmıştır.

Yasalar gereği diş teli tedavisinin ücretine devlet çok fazla destek olmuyor ve özele giriyor. Devlet hastaneleri 8 yaşın altındaki vatandaşlara diş teli uygulaması yapmıyor. Bu yaştan 18 yaşına kadar ise zaman zaman diş teli uygulaması yapılıyor. Diş teli tedavisi olarak da 1.000 TL’ye yakın bir ücret alınıyor. 18 yaşından fazla olan kişiler içinse normal ücret tarifesi uygulanıyor. Devlet hastanelerinde diş teli tedavisinin en büyük sorunu randevunuzu ileri bir tarihe veriyor olmaları. 5-10 sene sonra randevu verebilmeleri sebebiyle 18 yaşını geçebilirsiniz ve SSK tarafından  ücretin bir bölümünün karşılanmaması sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir