Home » sağlık » Diş Eti Çekilmesi Neden Yapılır?
diş eti çekilmesi, diş eti neden çekilir, diş eti çekilme nedenleri neler

Diş Eti Çekilmesi Neden Yapılır?

Diş eti çekilmesi, dişlerin arasında veya çevresinde biriken artıkların büyüyerek diş köklerine  ilerlemesi sonucunda kemiğin aşağı doğru erimesi ve diş etinin altlara inmesi olarak tanımlanabilir. Diş eti çekilmesinin birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden en önemlisi dişlerin düzenli olarak fırçalanmamasıdır. Dişlerin sistemli bir şekilde fırçalanmaması ve dişlerin diplerinde kalan gıda artıklarının çıkarılmaması sonucunda bakteriler burada çoğalarak kalıcı bir hal alır.Bu bakteriler sürekli olarak gıda artıklarıyla beslenir bunun neticesinde de dişlerin altlarına doğru bir seyirle ilerler.diş eti çekilmesi, diş eti neden çekilir, diş eti çekilme nedenleri neler

Diş eti çekilmesi yaşlılık, dişlerin sıkılması, yaralanmalar, şeker hastalığı, sigara kullanımı, dengesiz ve kötü beslenme,  bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi nedenlere de bağlanabilir. Diş eti çekilmesi tedavisinde ilk ve en önemli aşama  dişlerin düzenli bir şekilde fırçalanmaya başlanmasıdır. Diş fırçası çoğu zaman dişlerin tam olarak temizlenmesi için yeterli olmaz. Bu nedenle diş ipi, ara yüz fırçası, ağız duşu gibi araçlar yardımıyla dişler iyice temizlenmelidir. Endüstri ürünlerinin yanı sıra misvak gibi geleneksel bir ürün de diş temizliğinde kullanılabilir.

Diş Eti Hastalıklarının Hayatımıza Etkisi

Diş eti hastalıkları yani bilimsel adı ile Paleontoloji günümüzde de sağlığımız konusunda ciddiyetini sürmektedir.Sadece iyi bir diş bakımı, düzenli ve etkili fırçalama , düzenli doktor kontrolü ile diş eti hastalıklarının önüne geçebilir ve daha sağlıklı diş eti ve dişlere sahip olabiliriz. Yukarıda ki bilgilere istinaden küçük yaşlarda çocuklara alışkanlık haline getirilen diş ve diş eti bakımı ilerleyen yaşlarda karşılaşacakları diş ve diş eti hastalıklarını minimum düzeye indirecektir.

Diş Eti Hastalıklarının Hayatımıza Etkisi

Unutulmamalıdır ki dişlerimiz hem biyolojik açıdan hem de sosyal açıdan hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı ve kusursuz gülüşler için diş ve diş eti hastalıklarına dikkat etmeli düzenli ve doğru bakım yapılmalıdır.6 ay da bir yapılacak doktor kontrolleri ile de sağlığınız korunmuş olacaktır. Diş ve diş eti sağlığımıza önem vermemiz durumunda sağlıklı dişlere ve de diş etlerine sahip olarak daha rahat çiğneme ve sindirime de sahip olunmaktadır. Sizlerde sağlığınız için dişlerinizi doktorunuza kontrol ettiriniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir