Home » sağlık » Dengeli Beslenmenin Yararları
Dengeli beslenme nasıl olur, dengeli beslenme ile sağlıklı yaşam, dengeli beslenme nedir

Dengeli Beslenmenin Yararları

Gün içinde vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlamak üzere yemek yeriz. Bazılarımızın yemek yeme alışkanlığı çok karmaşıktır. Ne yeme saati ne de yediklerinde bir düzen yoktur. İşte bunun tam tersi olursa yani yeme saatleri ve besinlerin dozları iyi bir şekilde ayarlanırsa buna dengeli beslenme denilir. Dengeli beslenme karbonhidrat, protein, yağ vb. gibisinden vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu kadar tüketmedir. Nasıl ki hayatımızda yaptığımız şeylerde denge olduğunda karşılığını iyi yönlü olarak görüyorsak dengeli beslendiğimiz zaman da iyi yönlü faydalar görürüz. Dengeli beslenmenin sağladığı bazı yararlar şunlardır.

Kilo kaybını önler

Dengeli olarak beslenilmediği takdirde vücut ihtiyacı olan enerjiyi sağlamak için kendini sindirmeye başlar. Bunun sonucunda da zayıflık ortaya çıkar. Kilo kaybetmemek ve ideal kilonuzda kalmak istiyorsanız dengeli bir şekilde beslenmeye özen göstermelisiniz.

Şişmanlığı önler

Dengeli beslenme vücudunuzun ihtiyacı kadar beslenmenizi sağladığı için şişmanlığı önler. Gereğinden fazla alınan besinlerin vücutta yağlanmaya sebep olması şişmanlığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dengeli beslenir ve yediklerinize dikkat ederseniz ideal kilonuzda kalabilirsiniz.Dengeli beslenme nasıl olur, dengeli beslenme ile sağlıklı yaşam, dengeli beslenme nedir

Sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edebilirsiniz

Dengeli beslenme sadece kilo kaybetmek ya da fazla kilo almaya engel olmakla kalmaz aynı zamanda genel sağlığınızın korunmasına da yardımcı olur. Dengeli beslenirseniz tansiyon, kolesterol, kalp gibi binlerce kişinin yakalandığı önemli rahatsızlıklardan uzak durabilirsiniz. Dengeli beslenmenizin yanına bir de sporu eklerseniz sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edebilirsiniz.

Tekdüze beslenmekten uzak durun

Dengeli beslenmek her şeyden biraz biraz yemek demektir. Eğer tekdüze yani her gün aynı şeyleri yiyerek besleniyorsanız her ne kadar dengeli beslendiğinizi sansanız da sadece kalori hesabını tutturuyor olursunuz. Evet vücudunuzun ihtiyacı olan kaloriyi ona sağlayarak bir nevi dengeli besleniyor olursunuz ancak dengeli beslenmiş olmazsınız. Örneğin; vücudunuza hiçbir şekilde protein vermiyor ama onun açığını karbonhidrat ile kapatıyorsanız bu dengeli besleniyorsunuz demek değildir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir