Home » anne-çocuk » Çocuklarda Sinüzit Nedenleri ve Tedavisi
çocuklar sinüzit nedenleri, çocuklarda sinüzit tedavisi, sinüzit nasıl tedavi edilir

Çocuklarda Sinüzit Nedenleri ve Tedavisi

Sinüsler, burun çevresinde dört tarafı kemiklerle çevrili, toplamda yaklaşık 8-10 arası boşluklar olarak tanımlanır. Bu boşlukları kaplayan mukoza zarının iltihaplanması şiddetli ağrıya neden olabilir.

Burun sinüslerinin tedavisinde geliştirilen teknolojik cihazlar sayesinde ilaç ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilerek kısa sürede iyileşme sağlanır.çocuklar sinüzit nedenleri, çocuklarda sinüzit tedavisi, sinüzit nasıl tedavi edilir

Sinüs boşlukları, burnun “ostiomeatal kompleks” adı verilen bir bölgesine açılır. Bu bölge yapı olarak burnun en dar kısımlarından biridir. Ayrıca burundaki enfeksiyonlardan da doğrudan etkilenir. Sinüslerde her gün 0,5-1 litre salgı üretilir.

Bu salgı, sinüslerin astarında gözle görülemeyen “kirpikler” adı verilen küçük kıllar tarafından “ağız” olarak tanımlanan açıklıklara girer. Ortaya çıkan sır, vücudun bağışıklığında önemli bir rol oynar.

Ancak ostiomeatal kompleksteki sorunlar nedeniyle sinüs kapısı kapatılırsa salgı dışarı atılamaz ve içeride birikir. Bu nedenle mikropların ve virüslerin kolaylıkla çoğalabileceği bir ortam oluştuğu için kirpiklerin hareketi durur ve sinüzit oluşur.

Nedenler

Sinüzit oluşumunu etkileyen en önemli faktörler arasında; Sık üst solunum yolu enfeksiyonları, sapmış burun kemiği veya kıkırdak, burun eti, burun tümörleri, tıkalı sinüsler, düşük bağışıklık, alerji, burun geçişleri, sigara içmek veya sigara içmek için çevreye maruz kalma, sinüzite yol açan hava kirliliği gibi nedenler … Bunun çok önemli etkileri var.

Özellikle çocuklar sigara içme alanından uzak tutulmalıdır. Sigara içtikten sonra çocuklarda sinüzite neden olan en önemli faktörler hava kirliliği ve geniz etinin büyümesidir.

Her yaşta görülen bu rahatsızlık, çocukluk döneminde farklı şekillerde kendini gösterebilir. Adenoid, çocukluk çağı sinüzitinin ana nedenlerinden biridir. Burnun havalanmasını engellediği için içerideki mikropların büyümesini sağlar. Bu nedenle burun geçişleri ve bademcikler sıklıkla iltihaplıdır.

Ayrıca bağışıklığı zayıf çocuklarda sinüzit daha sık görülür. Çevresel faktörler de sinüzite neden olur. Soğuk ve nem, rahatsızlığı doğrudan etkiler.

Islak saçla yatmak veya aşırı jöle ile evden çıkmak gibi faktörler sinüzite katkıda bulunabilir. Bu faktörler arasında çocuklar yaşadıkları ortamda çok fazla parfüm ve çok kuru hava kullanarak sigara içiyorlar.

Semptomlar

Her baş ağrısının sinüzit olduğu düşünülmemelidir. Baş ağrıları ayrıca çeşitli nedenlerle veya stres nedeniyle de gelişebilir. Sinüzit, kısa sürede tedavi edilmesi gereken en sinsi hastalıklardan biridir.

Sinüzitin nedenleri aşağıda sıralanmasına rağmen bazen ancak muayene ile teşhis edilebilmektedir. Sinüzit belirtileri arasında;

Uzun süreli grip veya soğuk algınlığı

Göz ve yüz çevresinde zonklama ve kalıcı ağrı

Gözlerde baskı hissi

Burun tıkanıklığı

Burun damlalarından sonra

Burun ve burun yollarından sarı-yeşil akıntı

Boğaz ağrısı

Ağız kokusu, koku ve tatta bozulma

Hafif ateş

Yorgunluk ve uyum sağlamada zorluk

Uzun süre geçmeyen inatçı öksürük

İştahsızlık, öksürük, bulantı ve kusma.

Teşhis yöntemleri

Bir hastalığı teşhis etmek için, doktor önce hastanın tıbbi geçmişini dinler. Yetişkinlerde, sinüs akıntısının iltihaplı mı yoksa alerjik mi olduğunu kontrol etmek için bir endoskopi makinesi kullanılır. Ancak çocuklarda endoskopi ve bilgisayarlı tomografi aynı anda yapılamaz.

Bu tanı araçları, çocukların hareketsiz durmak için anesteziye ihtiyacı olduğu için tercih edilmez. Çocuklarda bilgisayarlı sinüs tomografisi gibi görüntüleme teknikleri tercih edilebilir.

Sinüzit tanısı şikayetlere, geniz akıntısına ve burun akıntısının yoğunluğuna dayanır. Sinüzit, ortaya çıkma ve iyileşme sıklığına göre birkaç türe ayrılır. Başlangıçtan dört hafta içinde iyileşen tipe “akut sinüzit”, 4-12 haftada iyileşen “subakut sinüzit” adı verilir. Daha uzun süre iyileşenlere “kronik sinüzit” adı verilir.

Tedavi yöntemleri

Sinüsler konumlarından dolayı göz, optik sinirler, büyük damarlar, beyin ve hipofiz bezi gibi önemli yapılara bitişiktir. Çok ince kemiklerle çevrili bu boşluklarda sinüziti tedavi etmek için kullanılan cerrahi teknikler de bu yapılara zarar verme riski taşır.

Kılavuzlu cerrahi olarak bilinen bir teknikte cerrah, yapılan tüm işlemleri adım adım ve hangi bölgede bulunduğunu görür ve beklenmedik bir sorun ortaya çıktığında anında anlar.

Sinüzit ameliyatı için 13-14 yaş arası çocuklar tercih edilmektedir. Çocuklarda yüz gelişiminin tamamlanması ve burunda dar ve küçük yapıların varlığı nedeniyle çok erken yaşlarda ameliyat yapılması önerilmemektedir. Sinüzit ameliyatı, göze ve sinirlere yakın olduğu için dikkatli ve sınırlı ameliyatla yapılmalıdır. Yüz gibi anatominin karmaşık olduğu durumlarda navigasyon bilgisayarlı tomografi gibi yönlendirme cihazları kullanılabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir