Home » sağlık » Çocuklarda Görülen Virütik Enfeksiyonlar
çocuk virütik enfeksiyonlar, çocuklardaki virütik enfeksiyonlar

Çocuklarda Görülen Virütik Enfeksiyonlar

Suçiçeği, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık çocukluk çağında görülen virütik hastalıklardır. Günümüzde önleyici aşılar sayesinde bu hastalıklar eskisine oranla daha az görülmektedir. Belirtiler; ateş, döküntü ve lenf bezlerinde şişliktir. Doğal tedavi yöntemleri, bu belirtileri yatıştırmak üzere geniş bir seçenek yelpazesi sunmaktadır.

Çocuklarda görülen virütik enfeksiyonlann belirtileri birbirinden farklı olmakla birlikte, evde uygulanacak tedavi yöntemleri birbirine benzer. Böyle bir hastalıktan şüphelendiğinizde daha ciddi bir sorun olup olmadığını anlamak ve kızamıkta olduğu gibi, olası komplikasyonları önlemek için doktor teşhisi gerekir.çocuk virütik enfeksiyonlar, çocuklardaki virütik enfeksiyonlar

Suçiçeği: Aşılanmamış çocukların çoğu, çocukluk döneminde en çok görülen virütik enfeksiyon olan suçiçeğine yakalanır. Virüsle temas ettikten iki ila üç hafta sonra, önce gövdede, sonrasında ise vücudun diğer kısımlarında kaşıntılı bir döküntü belirir. Başlangıçta ufak pembe noktalar halinde olan bu döküntü kısa bir sürede içi su toplu kabarcıklara dönüşür. Yaklaşık beş gün içinde bu kabarcıklar kabuk bağlar ve 14 gün içinde giderek kaybolur, ilk birkaç gün boyunca genellikle ateş görülür.

Kızamık: Ateş, burun akıntısı, öksürük ve gözlerde yanmayla başlar. Uç ila dört gün sonra kulakların arkasında kahverengi-pembemsi beneklerden oluşan bir döküntü görülür. Bu döküntü daha sonra vücudun diğer kısımlarına da yaydır ve beş ila yedi gün sürer. Çocuk kendini hasta hissedebilir ve yanaklarının iç kısmında ufak beyaz noktalar olabilir. Döküntünün yayılması durunca ateş de düşer ve çocuk kendini daha iyi hissetmeye başlar. Kızamığın olası komplikasyonları arasında kulak ve akciğer enfeksiyonları ve daha ciddi olarak, ansefalit (beyin iltihabı) yer almaktadır.

Kabakulak: Bu hastalıkta her iki kulağın altında bulunan tükürük bezlerinden biri veya ikisi birden şişer ve hassaslaşır. Beraberinde genellikle ateş, kulak ve baş ağrısı görülür. Çiğnerken acı hissedilebilir. Hastalık genellikle bir hafta kadar sürer. Kabakulak olan delikanlıların testisleri şişip ağnyabilir, kız çocuklarda ise yumurtalıkların şişmesi sonucu kann ağnsı görülebilir. Kabakulak bazen üreme sorunlanna da yol açabilir.

Kızamıkçık: Rubella olarak da bilinen kızamıkçık, ciltte hafif bir döküntü, bazen hafif bir ateş ve lenf bezlerinde şişliğe neden olur. Bu genellikle hafif geçen bir hastalıktır. Döküntü yaklaşık bir ila beş gün sürer ve sonrasındaki 14 gün içinde eklem ağrısı meydana gelebilir. Çocukta başı ağnsı ve huzursuzluk da görülebilir.

Korunma

Bu virüsler havayla bulaşır. Hastalar kuluçka devresinde (enfeksiyonun türüne bağlı olarak genellikle iki-üç hafta) iken son derece bulaşıcıdırlar; yani hastalığa yakalanan kimsede belirtiler başlamadan bir başkasına geçirilebilir. Virütik enfeksiyonları önlemenin ilk çaresi aşıdır, çünkü aşı ile bu hastalıkların çevreye yayılması da önlenir. Hastalığı bir kere geçiren kişide ömür boyu doğal bağışıklık oluşur.

Tedavi (Doğal Çözümler & Bitkisel Yöntemler)

Genel önlemler: Bu hastalıkların tümünün tedavisinde dinlenmek, ateşi düşürmek ve iyi bir bakım görmek gerekir. Hasta olan veya kuluçka devresinde olabileceğinden şüphe edilen çocuğu bebeklerden ve hamileler, yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olan kişiler gibi riskli kişilerden uzak tutmak gerekir.

Suçiçeği: Cilde zarar verebileceği, bakteriyel enfeksiyonlara neden olabileceği ve ciltte iz bırakabileceği için çocuğunuzun içi su toplu kabarcıkları kaşımasına engel olun. Çocuğun tırnaklannı düzgün bir şekilde kesin ve mümkünse, uykuda kaşınıp cildine zarar vermemesi için geceleri pamuklu bir eldiven giydirin. Çocuğu rahatlatıyorsa sık sık soğuk suyla yıkayın. Banyo suyuna koloidal yulaf unu katarak kaşıntıyı azaltabilirsiniz. Yıkandıktan sonra cildi temiz bir havluyla sürtmeden kurulayın. Kaşıntıyı yatıştırmak için kalamin merhemi veya aloe vera jeli sürün.

Kızamık: Çocuğunuz az ışıklandınlmış bir odada yatarak daha iyi dinlenebilirse de, küçük bir çocuk muhtemelen yalnız bırakılmak istemeyecektir. Çocuğunuzun bol sıvı aldığından emin olun.

Kabakulak: Çiğnerken ağrı oluyorsa çorba ve çiğnemesi kolay diğer yiyeceklerden verin. Aroması bol veya portakal suyu, ananas ve domates gibi asitli yiyeceklerden kaçının.

Kızamıkçık: Çocuğunuz normalden daha çok ilgi, eğlence veya istirahat isteyebilir. Ancak muhtemelen bunların dışında kendisini evin içinde günlük faaliyetlerini yürütebilecek kadar iyi hissedecektir.

Homeopati

 • Aconite:kızamığın başlangıç evrelerinde, çocuk huzursuzken veya kızamık ya da kabakulak aniden ortaya çıkmışsa.
 • Apis:kızamıkta, çocuğun gözleri şiş ve kızank-sa, lenf bezleri şişer ve çocuk huzursuzlanırsa; veya çocuğun ateşi var, ancak üstünü örtmek istemiyor ve uykusu olduğu halde uyuyamıyorsa.
 • Belladonna:kızamık, kabakulak veya su çiçeğinin başlangıç evrelerinde, çocuğun ateşi çok yüksek ve yüzü kızarık olup da susuzluk çekmiyorsa; kabakulakta, özellikle sağ taraftaki lenf bezlerinde çok fazla şiş ve ağrı olursa.
 • Bryonia:kızamıkta döküntü ve kabakulakta şiş yavaş gelişirse, çocuk aşın susar, hareket ederken ağrı hissettiği için kıpırdamadan durmak isterse.
 • Euphrasia:kızamıkla birlikte gözlerde ağn, yanma ve ışığa karşı aşın hassasiyet varsa.
 • Mercurius solubilis:kabakulaklı çocuk bir terleyip bir üşür, nefesi kokar, çok susar, aşın tükürük salgılar, çok terler ve lenf bezleri şişerse..
 • Pulsatilla:kabakulak, kızamık veya suçiçeği olan çocuk huzursuzlanıyor veya sızlanıyor, hafif ateşi ve öksürüğü mevcut, soğukta kendisini daha iyi hissediyorsa; ve kabakulak testislerin şişmesine ve ağnmasma neden olmuşsa.
 • Rhus toxicodendron:kabakulak, kızamık veya suçiçeği çocuğu aşın huzursuz yapmışsa ve çocuk kendisini sıcak bir odada daha iyi hissediyorsa. Ayrıca kaşıntılı suçiçeği için.

Bitkisel ilaçlar: Mürver çiçeği veya lavanta çiçeği veya yapraklarından hazırlayacağınız çay ya da 250 mililitre ılık su içine bir çay kaşığı saf cadı findığı katarak elde edeceğiniz çözelti ile suçiçeği kabarcıklarını yıkayarak kaşıntıyı azaltabilirsiniz.

Beslenme: Çocuğunuzun ateşi varsa vücudun susuz kalmasını önlemek için bol sıvı içirin. Hastalığın ilk birkaç gününde katı besinlerden yiyebildiği kadar yemesini sağlayın. Tavuk çorbası veya patates gibi karbonhidratlı yiyecekler yedirin. Meyve ve sebze sulan sıvı kaynağı ve enfeksiyonla savaşmasını sağlayan besinlerdir. Çok az limon suyu ile karıştırılmış portakal suyu veya az miktarda suteresi suyu içeren havuç veya pancar suyu çocuğunuz için yararlı karışımlardır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için sanmsak tablet veya kapsülü içirebilir ya da şayet çocuğunuz yerse yemeklerine çiğ sanmsak katabilirsiniz. Çocuğunuzun ishali varsa süt ürünleri ve şekerli yiyeceklerden kaçının. Sebze çorbaları veya pilav gibi yiyeceklerin bağırsak sorunlarına yol açma ihtimali düşüktür.

Eczaneden: Enfeksiyonla savaşmak ve cildin iyileşmesini sağlamak için her gün önerilen dozlarda C vitamini ve flavonoid verin. Gereken yerlere E vitamini sürmek de faydalı olabilir.

Ne Zaman Tıbbi Yardım Gerekir?

 • Çocuğunuz bir günü aşkın bir süre hiçbir şey yemezse veya yutkunamıyorsa.
 • Suçiçeği kabarcıkları çok iltihaplıysa.
 • Kızamıktan şüpheleniyorsanız.
 • Çocuk devamlı öksürüyorsa veya günde bir kereden fazla kusarsa.
 • Eklemlerde aşırı ağrı varsa.
 • Çocuğunuzun testisleri şişer veya acırsa.
 • Çocuğunuz kızamıkçık olduğunda hamileyseniz veya olma ihtimaliniz varsa ve siz daha önce kızamıkçık geçirmemiş veya aşısını olmamışsanız.

Acil Durumlar

 • Çocuğunuzun ateşi çok yüksekse, başı çok ağrıyorsa, ışığa karşı aşırı hassasiyet varsa, boynunda sertlik oluşursa veya devamlı uyumak istiyorsa.
 • Çocuğunuz 1 yaşından küçükse.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir