Home » anne-çocuk » Cinsel İstismardan Çocuklar Nasıl Korunur?
Çocukları cinsel istismardan koruma, cinsel istismar ve çocukları, çocuklar istismardan nasıl korunur

Cinsel İstismardan Çocuklar Nasıl Korunur?

Cinsel yaşam elbette önemli bir şeydir ancak çocuklarımız da o derece önemlidir. Sırf birileri cinsel tatmine ulaşacak diye kendi çocuklarımızı göz ardı etmemiz tuhaf bir durum olacaktır. Bu sebepten dolayı mutlaka ama mutlaka çocuklarımızı cinsel istismar tehlikesine karşı korumamız gerekmektedir. Ne yazık ki ülkemizde de ensest ilişki gibi bir pislik varlığını sürdürmektedir. Böyle bir durumda çocuk için kim yardım elini uzatır bilinmez ancak dış tehlikelere karşı çocuğunu cinsel istismardan korumak istiyorsanız başvurabileceğiniz bazı basit çözüm yolları vardır. İşte o çözümlerden birkaçı.Çocukları cinsel istismardan koruma, cinsel istismar ve çocukları, çocuklar istismardan nasıl korunur

Çocuğunuzun cinsel istismardan korunması için öncelikle onun bu konularda bilgili olması gerekmektedir. Elbette çocuğunuza henüz 4-5 yaşlarındayken sanki bir yetişkinmiş gibi cinselliği anlatın ve uyarılarda bulunun demiyorum. Ancak çocuğunuzu cinsel bölgelerine dokunulmaması konusunda uyarabilirsiniz. Örneğin; çocuğunuza cinsel bölgelerini gösterip buralara kendisinin ve onu yıkarken ve tuvalet ihtiyacını gördürürken sizin ve babasının dokunabileceğini bu kişilerden başkasının bu noktalara dokunmasının uygun olmadığını söyleyebilirsiniz. Buralara eğer bu kişilerden bir başkası dokunmaya kalkarsa size bu konuda bilgi vermesini ve o kişiye buralara dokundurtmamasını, hatta zorla buralara dokunmaya kalkan olursa çıktığı kadar sesini kullanıp bağırmasını öğretebilirsiniz.

Çocukları cinsel istismardan korumanın bir yanı da onları tanımadığınız yetişkinler ile pek fazla baş başa bırakmamadır. Tabii bu çocuğunuzu kimseye emanet et meyin anlamında bir şey değil. Gerçekten güvendiğiniz kişilere çocuğunuzu emanet edebilirsiniz. Lakin pedofili yani çocuk düşkünü kişilere karşı gözünüzü dört açmalısınız. Bunun yanı sıra çocuğunuza tanımadığı kişilerin yanında soyunmamasını, tuvaletini onlar izlerken yapmaması gerektiğini öğretebilirsiniz. Ülkemizde ne yazık ki “göster oğlum amcalara pipini” mantığı vardır. Bu mantıktan tamamen uzak bir şekilde çocuğunuzu yetiştirmeli ve pipisinin ona ait bir şey olduğunu ve ondan başkasının onu görmesine gerek olmadığını öğretebilirsiniz. Siz onu yıkarken ve tuvaletini yaptırırken bu organlarını görebilir ve elleyebilirsiniz ancak onun dışında kalan zamanlarda mümkün ise siz dahi onun organları ile haşir neşir olmayın. Tuvaletini sadece annesi yaptırıyorsa çocuk kendi başına yapıncaya kadar babası dahi çocuğun organlarını göreceği şeylerden kaçınmalı, mahremiyetin önemli olduğu çocuğa hissettirilmelidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir