Home » günlük hayat » Bir kedinin psikolojik bozukluğu düzeninizi bozabilir!
kedi psikolojisi, kedilerin huysuzluğu, kedinin psikolojik sorunları

Bir kedinin psikolojik bozukluğu düzeninizi bozabilir!

Tuvalet alışkanlığına çok dikkat eden kediler varsa evdeki çöp kutusunu kullanacaklar veya bahçede dışkılarını yapacaklardır. Kediniz rahatsızsa, bir odaya kilitlenmişse veya aniden korkmuşsa, evin herhangi bir yerinde bir kerelik, kazara bağırsak hareketi olabilir. Evin uygun olmayan yerlerinde dışkılamaya devam ederse, kedinin sağlık ve esenliğini kontrol etmelisiniz. Bu sorunun çözümü kesinlikle ceza değildir. Ceza, kediyi korkutacak ve sorunu daha da kötüleştirecektir. Kedi onu durdurmaktan korkarsa veya tuvalete giderken su tabancası ile dışarı çıkmasına izin verilirse, kedi daha endişeli hale gelir ve nedenlerinin araştırılmasını geciktirir. Hatırlamanız gereken şey, kedinin bunu bilerek ya da intikam almak için yapmadığıdır. Kedi dünyasında bir şeyler ters gidiyor ve bunu anlamak için dedektif olmanız gerekiyor.kedi psikolojisi, kedilerin huysuzluğu, kedinin psikolojik sorunları

Dışkıların anında temizlenmesi

Bir kedi tenha bir alana dışkı yaptığında, hassas burnu aynı bölgede alışkanlık haline gelmesine neden olacaktır. Bu alışkanlıktan kurtulmanın en iyi yolu, kedinizi uzun süre alandan uzak tutmak, mobilyaları yeri hatırlamayacak şekilde yeniden düzenlemektir. Bu alanı toz deterjanla yıkayın, soğuk suyla durulayın ve kurumaya bırakın.

Kedim neden evin içinde sallanıyor?

İdrar yolundaki rahatsızlık veya ishal, kedi endişeli olduğundan veya tuvalete gidemediği veya dışarı çıkamadığı için bağırsak hareketlerine neden olabilir. Veteriner hekim tarafından tedavi edildikten sonra kedinin alışkanlıkları normale dönecektir. Çöp kutusu rahatsız olursa, kedi dışkısını içeriden yapmaya devam eder; bu durumda, ekstra kum kutusunun başka bir yere yerleştirilmesi ve kedinin onu kullanması için teşvik edilmesi gerekecektir. Bazı durumlarda sorun daha uzun süre devam edebilir ve sorunu kendi başınıza çözmekte ısrar etmek yerine veterinerinizle konuşmanız önerilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir