Home » sağlık » Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?
bel ağrısı, bel ağrısı doktoru, bel ağrısına bakan doktor

Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Bel ağrıları için beyin ve sinir cerrahisi bölümü eğer ki yakınlarınızdaki sağlık merkezinde bu bölüm yoksa başka bölümlere de başvurabilirsiniz. Nöroloji, fizik tedavi, ortopedi bölümleri genellikle sinir cerrahi bölümleri ile birlikte çalışmaktadır. Elinizde bulunan evraklarınız ve filmlerini de birlikte gideceğiz bu bölümlerde sizin için yönlendirmeler yapılacaktır. En son gideceğiniz yer yine beyin ve sinir cerrahisi bölümüdür. Bel de birçok rahatsızlık bulunmaktadır. Dikkat etmeniz gereken bel ağrısına hangi bölüm bakar sorusuna seçtiğiniz doktorun hangi alanda daha başarılı olduğunu bilmektir. Ağrının niteliğine göre bel ile birlikte omuzlara kollara ve bacaklara da baskı yaparak hissediliyorsa mutlaka beyin ve sinir cerrahi bölümüne gidilmelidir. Ortopedi genelde bacaklarda ödem, tümör, damarda tıkanıklık gibi sorunlar olup olmadığını takip etmektedir. Özellikle bacakta dizde oluşan ağrının temeli bele dayanmaktadır.bel ağrısı, bel ağrısı doktoru, bel ağrısına bakan doktor

Bel Ağrısı Şikayetleri

Belimiz daha çok vücudumuzun aşağıda kalan kısmıyla ilgili şikayetlere yol açar. Bu da bacaklarda ağrı yürüyememe, uzun mesafe gidememe, kalçada ağrı her iki dizde ya da sağ ve sol dizde ayak topuklarında ağrı şeklinde de şikayetlerde bulunabilirler. Bunun yarısı sıra dinlenme esnasında dahi bacaklarının ağrıdığını ayaklarda uyuşma olduğunu söyleyebiliriz. Uyku esnasında ağrıyı hissetmemek için yapılan dönme hareketleri ve düzenli olarak uyuyamama beldeki sıkıntıdan kaynaklanmaktadır.

Belimizdeki Ağrıyı Nasıl Anlarız?

Belimizin ağrısı öncelikle kuyruk sokumunun bittiği yerde başlamaktadır. Burada kemikleri destekleyen sıvılar kaybolduğu için ağrı oluşur. Ara ara kendisini gösteren ağrı şiddeti ani bir hareket noktasında kilitlenerek kalmaktadır. Burada aşağı doğru giden sinirlerin herhangi birine çok sıkı bir baskı uygulandığı için kilitlenme gerçekleşir. Hastanın duruşu hareketleri oturma eylemi gibi dış görüntüsünden alınan bilgilerle sinyal verdiği harabiyet bölgesi anlaşılabilir. Öne doğru eğilmelerde hasta sürekli bir bacağını çekerek vücudunu öne iterek yürümeye çalışır bu bacağı etkileyen bir ağrı olduğunu gösterir. Eğer ki topuklarınızın üstünde yürüdüğünüzde bir ayağınız diğerinden daha hızlı bir şekilde adım atıyorsa ağrı yine o tarafta olduğunu gösterir. Bu klasik ve kolay bir izleme yöntemidir. Bel ağrısına hangi bölüm bakar şikâyetlerinizi söylediğinizde daha geniş bilgi alabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir