Home » Yiyecek-İçecek » Ballı kahveyi mutlaka denemelisiniz!
ballı kahve, ballı kahve nedir, ballı kahvenin faydaları

Ballı kahveyi mutlaka denemelisiniz!

Ballı kahve özellikle de kış aylarında baş gösteren öksürüğü geçirmesi ile tanınan bir karışımlardandır. Kış ayları geldiği vakit uzmanlar kahve tüketmeyi seven kişilere ballı kahve tüketmelerini tavsiye ediyorlar. Alternatif tıpta kahve öksürük tedavisi için önerilen yöntemlerden birisi olduğu gibi bal da öksürüğe çok iyi gıdaların başında gelmektedir. Ballı kahve bakmadan geçmeyin çünkü gerçekten etkileri dâhinedir. İkisinin karışımından elde edilen ballı kahve öksürüğü daha kısa sürede etkili bir şekilde ortadan kaldırmaktadır. Çünkü kahvenin içerisine bal karışmasını sağlayarak içmek bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar ve kış mevsiminde risk altında olduğunuz rahatsızlıklara karşı bedenin dirençli olmasını kolaylaştırır. Akşamları öksürükten dolayı uyuyamıyorsanız bu şifa kürü ile öksürüğünüzü ortadan kaldırmanız mümkündür.ballı kahve, ballı kahve nedir, ballı kahvenin faydaları

Nasıl hazırlanır?

Uzun sürelerde geçmeyen öksürük tedavisinde kahvenin içine eklenen bal ile hazırlanan karışım sabah, öğle ve akşam günde 3 kez içilmesi gerekir. Normal bir şekilde kahvenizi hazırlayın ve bir fincan kahvenin için bir tatlı kaşığı bal ekleyiniz. Fakat bunun için kahvenin biraz ılımasını bekleyiniz. Balı sıcak kahvede değil de ılık kahvede eritmek daha iyi olacaktır. Solunum yolları enfeksiyonundan sonra ortaya çıkan ve özellikle üç haftadan uzun süren öksürük tedavisinde ballı kahvenin kortizondan daha etkili olduğu bilinmektedir.

  • Bal ve kahve neden öksürüğe iyi geliyor?
  • Balın öksürüğe iyi geldiği çoktan beri biliniyor, ama bunun mekanizması belli değildir.
  • Bal da kahve de tüm insanlar tarafından tüketilen emniyetli pek çok insan tarafından sevilen her zaman her yerde bulunan ve ilaçlardan çok daha ucuz olan maddelerin birleşimidir.
  • Balın etkisini, NO seviyesini artırması, prostaglandin sentezini azaltması, antioksidan ve anti-enflamatuar özellikleri ile açıklayanlar da bulunmaktadır.
  • Balın asit olması, yüksek osmolaritesi ile hidrojen peroksit üretiminin önemli olabileceği bildirilir.
  • Balın içeriğinde bulunan osmolaritesinin maddesinin yüksek olmasından dolayı tatlı besinlerin tabii olarak tükürük refleksini uyarılmasında önemli rol oynamaktadır.
  • Zencefille balın karıştırılması öksürük için halkımız tarafından sık başvurulan bir tedavi yöntemi olduğunu bilmelisiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir