Home » sağlık » Ayak ve Ayak Bileğinde Ortaya Çıkan Sorunlar
ayak bileği hastalıkları, ayak hastalıkları, ayakta ortaya çıkan sorunlar

Ayak ve Ayak Bileğinde Ortaya Çıkan Sorunlar

Ayak bileği burkulması

Vücudumuzun yerle ilk teması olan ayaklarımız aslında tarak kemikleri sayesinde adeta bir yelpaze gibi açılarak yükün dengeli ve eşit dağılımını sağlar. Kusursuz lif yapısı sayesinde hareket halinde bile bütünlük oluşturur. Ayak bileğinin her iki tarafındaki bağlar en sık yaralanan yapılardır. Travma günün herhangi bir saatinde olabilir. Genellikle futbol oynarken, yüksek topuklu ayakkabılar ve kalın tabanlarla gözetimsiz yürürken ortaya çıkar. Şişlik, ağrı ve yürüme ile başlayan şikayetlerin nedeni derhal araştırılmalıdır. Yanlış ve eksik tedavi sık çıkıklara ve burkulmalara neden olur. Bu durum dikkat edilmesi gereken bir sağlık sorunu yaratır ve ileride kireçlenme ve halsizliğe yol açabilir.ayak bileği hastalıkları, ayak hastalıkları, ayakta ortaya çıkan sorunlar

Ayak deformiteleri

Ayak, vücudun yüküne hareket veren organdır. Hem hareketsizlik anlarında hem de sürüş sırasında çalışır. Deformite sadece kozmetik bir problem değil, ortopedik bir problemdir. Genellikle parmakların üst üste gelmesi olur. Baş parmağın içeriden dışarı çıkması, ikinci parmağa yaklaşması ve üst üste gelmesi şeklinde ifade edilebilecek şekil bozukluğu en sık görülen hastalıktır (valgus). Bu hastalıkta başparmak kendi ekseni etrafında döner ve üzerine düşen yüke dayanamaz. Bu, ayağın itilmesini azaltır ve dengemiz ileride yük dağılımına, kireçlenmeye ve ağrıya neden olur.

Çekiş parmağı

Bu, parmakların dik olduğu ve yere paralel olmadığı zamandır. Bu genellikle dar ayakkabı giymekten kaynaklanır. Çoğu zaman, hastalar nasır şikayeti ile doktora giderler.

Topuğun arkasındaki çıkıntı

Bu hastalıkla birlikte dar yüksek topuklu ayakkabı giyen bayanlar ve baylar ağrı ve nasırdan şikayet ederler. Ön ayağın içe veya dışa dönmesi nadir görülen bir deformitedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir