Home » Diğer » Araç Camı kaplama ve Sileceklerin Değişmesi

Araç Camı kaplama ve Sileceklerin Değişmesi

Silecek Lastiği Nasıl Değiştirilir?

 

Otomobillerde sileceklerin üretim maddelerinden dolayı zaman içerisinde yıpranmaya ve verimli çalışmamaya başladıkları görülmektedir. Bu sebepten dolayı özellikle yağışlı havalarda kaliteli bir görüşün sağlanabilmesi için mutlaka zamanı gelince silecek lastiklerinin değiştirilmesi gerekmektedir.

 

Silecek lastiklerini değiştirmek için her hangi bir profesyonel yardıma ihtiyaç duymadan kolaylıkla değiştirilebilmektedir. Genel olarak silecek lastikleri bağlantı sistemleri olarak 3 farklı şekilde karşımıza çıkar.

 

Kanca Bağlantılı

Öncelikle sileceklerin camdan uzaklaştırılıp dik konuma getirilmesi gerekiyor. Daha sonra kanca bağlantılı sileceklerde lastikleri tutan kancalar ve tırnaklar yer almaktadır. Tırnağa bastırıldığında çok rahat bir şekilde lastik kaydırılarak çıkarılabilir. Yeni lastikte aynı şekilde kaydırılarak takılıp tırnaklar kilitlenebilir.

 

Mandallı

Mandallı sistemlerde ise lastiği tutan tırnağa alttan bastırmalı üstten ise tornavida veya el yardımıyla tırnağın çekilmesi gerekmektedir. Daha sonra yanlama şekilde eski lastik çıkarılıp aynı şekilde yeni lastik takılmalıdır.

 

Düz Uçlu Bağlantı

Lastiği tutan kilit sisteminin serbest bırakılması için tornavidaya ihtiyaç duyulmaktadır. Tornavida yardımıyla tırnak kaldırılmalı ve eski lastik kaydırılmalıdır. Yeni lastikte lastikte kaydırılarak takıldıktan sonra tırnak kilitlenmelidir.

 

Arabaya Cam Filmi Nasıl Çekilir?

 

Otomobil cam filmleri dışarıda 150 – 200 TL aralığında uygulandığı biliniyor. Günümüzde oto cam filmlerinin metresi kalitelerine göre 10 ile 30 TL arasında değişmekte olup ortalama bir araç için 5 metre yeterli olmaktadır. Cam filmini satın aldıktan sonra dileyen herkes rahatlıkla kendi araçlarına cam filmlerini uygulayabilmektedirler.

 

1. Basamak

Cam üzerine film koyulup cam ebadından biraz daha büyük bir şekilde kesilmesi gerekiyor. Kesim işlemi için jilet kullanılması tavsiye edilmektedir.

 

2. Basamak

Cam filmi uygulamadan önce camın kayganlaşması için ıslatılması gerekiyor. Islatma işleminde ise cam silin kullanılması tavsiye edilmekte olup normal bir sabunlu suda kullanılabilir.

 

Cam filminin ve camın kuru hiç bir yer kalmayacak şekilde ıslatılması gerekmektedir.

 

3. Basamak

Islatma işlemi sona erdikten sonra cam filmi düzgün bir şekilde camın üzerine yerleştirilmeli ve her hangi bir hava boşluğu kalmayacak şekilde düzeltilmelidir. Kırışıklık ve hava boşluğunun kalmadığından emin olduktan sonra jilet yardımıyla cam ve film boylarının eşitlenmesi gerekiyor.

 

4. Basamak

Cam filmi iki farklı tabakadan meydana gelmekte olup işlemin 4.basamağında cam filmi üzerindeki saydam koruyucu tabakanın sökülmesi gerekmektedir.

5. Basamak

Cam filminin yüzeyi tekrar kontrol edilmeli ve alt tabakada kalan kaygan sıvının etkisi geçmeden son düzeltmeler yapılmalıdır.

 

Otomobillerin arka camları oval bir yapıya sahip olduğundan dolayı cam filminin oturmaması durumunda fön makinesiyle ısı uygulayarak filmin cam üzerine tam oturması sağlanmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir