Home » sağlık » Ankilozan spondilitin semptomları nelerdir?
ankilozan spondilitin ne demek, ankilozan spondilitin nedir, ankilozan spondilitin belirtileri

Ankilozan spondilitin semptomları nelerdir?

Ankilozan spondilitin erken belirti ve semptomları, özellikle sabahları ve koltukta uzun süre oturma gibi hareketsizlik dönemlerinden sonra bel ve kalçalarda ağrı ve sertliği içerir. Boyun ağrısı ve yorgunluk da yaygın semptomlardır. Hastalığın belirti ve semptomları zaman içinde düzensiz aralıklarla kötüleşebilir, kötüleşebilir, azalabilir veya tamamen durabilir.ankilozan spondilitin ne demek, ankilozan spondilitin nedir, ankilozan spondilitin belirtileri

Omurga tabanı ile pelvis arasındaki eklem olan ankilozan spondilitte (kambur), omurlar sırtın alt kısmında, tendonların ve bağların, özellikle omurgada, ancak bazen topukların arkası boyunca kemiklere bağlandığı yerde bulunur. göğüs kafesi ve kaburgalar, kalça ve omuz eklemleri arasındaki kıkırdak.

Bir kişinin genellikle çok hafif başlayan, sabahları kötüleşen veya öğleden sonra uyanabilen bir sırt veya kalça ağrısı varsa, tıbbi yardım almanız gerekebilir. Bu durumun bir başka belirtisi de bu ağrıların egzersizle azalması ve istirahatle daha da kötüleşmesi. Ağrılı döküntüler, parlak ışığa aşırı duyarlılık veya bulanık görme gelişen kişilerin hemen bir göz doktoruna görünmeleri tavsiye edilir.

Ankilozan spondilit nasıl teşhis edilir?

Doktorlar önce ankilozan spondilit teşhisi için fizik muayene yaparlar. Fizik muayene sırasında doktor, hastadan omurgasındaki hareket açıklığını kontrol etmek için farklı yönlere eğilmesini isteyebilir. Alternatif olarak, kişi pelvisin belirli kısımlarına bastırarak veya bacaklarını belirli bir pozisyona yerleştirerek ağrıyı yeniden oluşturmaya çalışabilir. Doktor ayrıca nefes alırken göğsünü şişirmekte güçlük çekip çekmediğini görmek için hastadan derin bir nefes almasını isteyebilir.

Görüntüleme testleri, doktorların ankilozan spondiliti teşhis etmesine yardımcı olabilir. X ışınları, doktorun bir kişinin eklem ve kemiklerindeki değişiklikleri kontrol etmesine izin verir. Bununla birlikte, ankilozan spondilitin görünür semptomları, hastalığın erken evrelerinde röntgenlerde görülebilecek kadar şiddetli olmayabilir.

Manyetik rezonans görüntüleme, MRI, kemiklerin ve yumuşak dokunun daha ayrıntılı görüntülerini üretmek için radyo dalgaları ve güçlü bir manyetik alan kullanır. X ışınlarından daha pahalı olmasına rağmen, MRG’ler ankilozan spondilit belirtilerini hastalık sürecinin erken safhalarında tespit edebilir ve gecikmiş tedavinin erken başlamasına izin verebilir.

Ankilozan spondiliti saptamak için kullanılabilecek spesifik bir laboratuvar hastalık testi yoktur. Bazı kan testleri iltihap belirtilerini kontrol edebilirken, iltihaplanma tek başına ankilozan spondilit teşhisi için yeterli kanıt değildir çünkü iltihap birçok farklı sağlık sorunundan kaynaklanır. Bir kişi HLA-B27 geni için test edilebilir, ancak bu gene sahip çoğu insanda ankilozan spondilit yoktur. Bununla birlikte, bu gene sahip olmayan kişilerde ankilozan spondilit de gelişebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir