Home » sağlık » Anafilaksinin belirtileri nelerdir?
anaflaksi nedir, anaflaktik şok, anaflaksi ne demek

Anafilaksinin belirtileri nelerdir?

Anafilaksi semptomları genellikle alerjene maruz kaldıktan birkaç dakika sonra ortaya çıkar. Bununla birlikte, bazı durumlarda, bunun maruziyetten yarım saat veya daha fazla sonra meydana geldiği gözlemlenmiştir.

Anafilaksinin belirti ve semptomları hızlı ve zayıf nabzı içerebilir. Ek olarak, deride kızarıklık, kurdeşen, kaşıntı ve kızarıklık veya solukluk gibi deri reaksiyonları ve ayrıca düşük tansiyon, yani hipotansiyon meydana gelebilir.

Genel olarak soluk borusu ve hava yolunun daralması ve dil veya boğazın şişmesi, hırıltıya veya nefes darlığına neden olabilen yaygın semptomlardır.anaflaksi nedir, anaflaktik şok, anaflaksi ne demek

Mide bulantısı, kusma, ishal, baş dönmesi veya bayılma da anafilaktik reaksiyonun belirtileridir. Anafilaktik bir reaksiyon nefes almayı veya kalp atışını durdurabilir.

Anafilaksi ile ne yapmalı?

Ne yazık ki, çoğu durumda anafilaksiye yol açabilen bağışıklık sisteminin altında yatan bir durumu tedavi etmenin yolu henüz bilinmemektedir. Ancak gelecekteki saldırıları önlemek için adımlar atabilir ve meydana gelirse hazırlıklı olabilirsiniz.

Ne kadar dikkatli ve önlemler alınırsa alınsın herkes bir noktada alerjik nesnelerle karşılaşabilir. Bununla birlikte, anafilaktik reaksiyonun belirti ve semptomlarını bilerek ve bu semptomlar için önceden bir tedavi planı hazırlayarak, hızlı ve etkili bir şekilde yanıt verebilirsiniz.

Doktor yardımı ile hazırlanan bir acil durum planı kişiye yardımcı olabilir. Çocuklarda anafilaksi durumunda bakıcılar, okul sağlığı çalışanları ve öğretmenler durum hakkında bilgilendirilmeli ve duruma yönelik mevcut planları sorgulanmalıdır.

Hazırlanan plan bu kişilere aktarılmalıdır. Otomatik enjektörün okul yetkililerinin elinde olduğundan emin olun.

Anafilaksi nasıl teşhis edilir?

Anafilaktik bir reaksiyon veya şiddetli bir alerjik reaksiyon sonrasında, belirti ve semptomlarını gösteren kişiler ve çocukları bir doktordan randevu almalıdır.

Anafilaksinin teşhisi ve uzun süreli tedavisi zordur, bu nedenle alerji ve immünoloji konusunda uzmanlaşmış bir doktora görünmek gerekecektir.

Durumu teşhis etmek için doktor, belirli yiyeceklere, ilaçlara, latekse ve böcek ısırıklarına karşı geçmişteki alerjik reaksiyonlar hakkında sorular soracaktır.

Bu sorulardan sonra, tanıyı doğrulamak için bir anafilaktik reaksiyondan yaklaşık üç saat sonra çok yüksek olabilen triptaz adı verilen bir enzim miktarını ölçmek için bir kan testi yapılabilir. Alerjileri tetikleyen unsurları belirlemek için deri ve kan testleri yapılabilir.

Diğer durumlar anafilaksiye benzer belirti ve semptomlara neden olabileceğinden, doktorunuz bunları ekarte etmek isteyecektir.

Anafilaktik reaksiyon nasıl tedavi edilir?

Alerjik reaksiyonu bulunan ve şok belirtisi beliren biriyle birlikte olan kişiler hızlı hareket etmelidir. Soluk, serin ve nemli cilt, zayıf hızlı nabız, nefes darlığı, kafa karışıklığı ve bilinç kaybı arayın.

Varsa, yani kişi anafilaktik reaksiyon geliştirirse, adrenalin (adrenalin) mümkün olan en kısa sürede kullanılmalı ve acil tıbbi yardım için 112 çağrılmalıdır. Bu ilaç, özellikle alerjisi olan kişinin epinefrin veya epinefrin oto enjektörü varsa hemen uygulanmalıdır.

Epinefrin enjeksiyonundan sonra, semptomlar düzelse ve kişi artık alerjene maruz kalmasa bile semptomların geri dönmemesini sağlamak için acil servise gitmek zorunludur. Bu ikinci tekrarlayan reaksiyona bifazik anafilaksi denir.

Adrenalin yoksa hemen acil servise gitmelisiniz. Her durumda, semptomların geçip geçmediğini görmek için beklememelisiniz. Anafilaksi zamanında tedavi edilmezse, sonuçları ölümcül olabilir.

Bir anafilaktik atak sırasında solunum ve kalp atışı durursa, CPR gerekebilir. Oksijen ayrı ayrı verilebilir ve hava yolu iltihabını azaltmak ve nefes almayı iyileştirmek için intravenöz olarak antihistaminikler veya kortizon da verilebilir.

Otomatik enjektör nedir?

Anafilaksi riski taşıyan kişiler genellikle yanlarında bir otomatik enjektör taşırlar. Bu cihaz, uyluğa bastırıldığında tek doz ilaç enjekte eden bir şırıngadan ve genellikle gizli bir iğneden oluşur.

Hızlı otomatik enjektörlerin kullanılması, anafilaksinin kötüleşmesini önleyebilir ve hayat kurtarabilir. Bu nedenle, anafilaktik reaksiyonları olan kişiler bu şırıngayı nasıl kullanacaklarını öğrenmeli ve kendilerine yakın olanlara öğretmeye teşvik edilmelidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir