Home » Diğer » Alıç Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilmelidir?
alıç nedir, alıç ne demek, alıç faydaları

Alıç Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilmelidir?

Alıç bir diğer bilinen adıyla ekşi muşmula vücuda birçok faydası olan harika bir bitkidir. Asıl vatanı Avrupa, Kuzey Amerika gibi yerlerdir. Boyu 7 metreye kadar uzayabilen alıç ağaçlarının dikenli ve yabani yaprakları bulunmaktadır. Beyaz tonlarında çiçek açar ve ardından meyvelerini vermeye başlar. Peki alıcın faydaları nelerdir, nasıl tüketilmesi doğru olur?alıç nedir, alıç ne demek, alıç faydaları

Alıç olgunlaştıkça kırmızı ve turuncu tonlarına sahip, yuvarlak ve küçük sayılabilecek bir meyvedir. Asıl yetişme yerleri dere yatakları, kırsal alanlar, kayalıklar ve çalılık bölgelerdir. Yaprakları dikenli olmakla birlikte tadı da mayhoştur. Peki faydaları nelerdir?

  • Bağışıklık sistemine çok iyi gelmektedir. Özellikle kış aylarında vücudu enfeksiyonlara karşı koruması ile bilinmektedir.
  • Adeta bir C vitamini deposudur. Vücutta yer alan toksinlerin atılmasında büyük rol oynar. Antioksidan açısından zengin bir meyvedir.
  • Kanda bulunan beyaz kan hücrelerini artırır.
  • Kolesterol üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Kötü kolesterolü düzenli tüketim ile yok edebilirken iyi kolesterolü ise artırmaktadır.
  • Kalbi korur. Özellikle kalp hastalarının düzenli tüketimi uzun vadede olumlu sonuçlar yaratacaktır.
  • Tıkalı arterler üzerinde tedavi edici özellikler gösterir.
  • Cildi güzelleştirir. Yaşlanma belirtilerini zamanla azaltır. Cilde parlak ve daha genç bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur.
  • Damarlarda kan pıhtılarının oluşmasını engeller.
  • Kanser gibi ölümcül ve ciddi hastalıklara karşı koruyucu özellik gösterir. İçeriğinde kanserler ile savaşan güçlü, etkili antioksidanlar mevcuttur.
  • Uykusuzluk sorunu yaşayanlar için adeta ilaç görevi görecektir. Günde bir avuç tüketilecek alıç sayesinde uykusuzluk sorunundan kurtulmak mümkündür.

Alıç meyvesini birçok şekilde tüketmek mümkündür. İster taze olarak tüketin isterseniz de kurutarak. Kuru tüketmek isteyenler taze alıcı güneşte kurutabilir ya da aktarlardan satın alabilir. Buna ek olarak çayını yaparak tüketmek de mümkündür. Çayı için öncelikle 2 bardak suyu ve bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş çayı küçük bir demliğe ya da cezveye koyabilirsiniz. Karışım yaklaşık 10 dakika kadar kısık ateşte kaynatılmalıdır. Kaynayan çayı yaklaşık 5 dakika kadar dinlendirdikten sonra tüketebilirsiniz. Günde en fazla 3 fincan tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir