Home » sağlık » Akdeniz Anemisi Nedir?

Akdeniz Anemisi Nedir?

Vücudumuzun az hemoglobin ya da anormal hemoglobin yapmasına sebep olan kalıtsal kan hastalığına akdeniz anemisi yani talasemi denilmektedir. Talasemi hastalığı anne ve babadan beta talasemi geni olarak çocuklarına da aktarılmaktadır. Hemoglobin yapısının bozuk olması vücutta oksijen taşınmasının da zorlaşması anlamına gelmektedir. Akdeniz anemisi yani talasemi saptanan kişiler kendilerini halsiz ve yorgun hissedebilirler. Hatta bu hastalığının derecesinin artması yani şiddetli akdeniz anemisine sahip olmak kişinin ölümüne dahi sebep olabilmektedir. Talasemi alfa ve beta olmak üzere iki türden meydana gelmektedir. Beta talasemi genetik olarak aileden geçmektedir. Alfa talasemi ise sadece genler ile alakalı oluşmamaktadır.talesemi, akdeniz anemisi, akdeniz anemisi nedir, talesemi nedir

Akdeniz Anemisi (Talasemi) Belirtileri Nelerdir?

Kişide hafif talasemi var ise bunun her hangi bir belirtisi görünmemektedir. Orta ya da ağır akdeniz anemisi bulunanlarda ise belirtiler görünmektedir. Bunlardan en belirgin olanları zayıflık, hızlıca yorulma, nefes darlığı yaşama olarak sıralanabilmektedir. Ağır talasemi hastalarında çok sık ateş ve ishal gibi problemler ile karşılaşabilmektedir. Bu tür rahatsızlıkları kendinde hisseden ve sık sık yorulan, halsiz olan, zayıf kalan kişilerin doktora görünmesi gerekmektedir. Herhangi bir doktora göründüğünüzde sizden birtakım testler isteyecektir. Bu testlerin en başında tam kan sayımı gelmektedir. Daha sonrasında ise birtakım genetik testler, demir düzeyini ölçmek için testler doktor tarafından hastaya gerçekleştirilmektedir. Tüm bu testler sonucunda hastaya sonuca göre akdeniz anemisi, talasemi tanısı koyulabilmektedir.

Akdeniz Anemisi (Talasemi) Nasıl Tedavi Edilir?

Akdeniz anemisi hastalığı bulunan kişilerin tedavileri tamamen hastalığının ciddiyeti ile doğru orantılıdır. Hafif talasemi rahatsızlığı bulunan kişilerin tedavi olmasına gerek yoktur. İyi beslenerek ve kendine dikkat ederek yaşam kalitesi hiç düşmeden hayatına devam edebilmektedir. Orta talasemi hastaları folik asit takviyesi ve kan transfüzyonu ile tedavi edilebilmektedir. Ağır talasemi hastalarının tedavisinde ise yine folik asit takviyesi ve kan transfüzyonu ile tedavi mümkün iken, buna ek olarak daha ağır tedavilerde yapılmaktadır. Kemoterapi için kullanılan ilaçlar bu hastalar için de kullanılmaktadır. Daha az olarak görülse de kan ya da kemik iliği nakli ya da dalağın vücuttan çıkarıldığı ameliyat olan splenektomi de bu hastalara yapılabilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir