Home » Diğer » Aileden Miras Kalan Genler
genetik miras, aileden kalan genetik miras, çocuklara kalan genetik miras

Aileden Miras Kalan Genler

Aileden miras sadece fiziki genler değil aynı zamanda karakter genleri de kalmaktadır. İşte ailemizden kaldığı birçok araştırma sonucu ortaya çıkan bazı genler.

Aldatma

DRD4 geni her insanda olan bir gen değildir. Bu gene sahip olan kişilerin en belirgin özelliği de aldatma durumunda vücudun dopamin salgılamasıdır. İşte bu sebeple de yapılan araştırmalar gösteriyor ki DRD4 genine sahip olan kişilerin partnerlerini aldatma ihtimali bu gene sahip olmayan kişilere göre çok daha yüksektir.genetik miras, aileden kalan genetik miras, çocuklara kalan genetik miras

İsraf

Bazen bazı kişiler ne kadar para biriktirme, tasarruf etme gibi alışkanlıklara sahip olmak istese de bunu bir türlü başaramaz. İşte bunun sebebi de bu tür alışkanlıkların aileden geçmesidir. Bu sebeple de çocuklar özellikle 8 yaşlarına kadar para tutma gibi alışkanlıklar elde etmezse ilerleyen yaşlarda da bu tür bir alışkanlık elde etmeleri zor olacaktır.

Yemek Seçimi

Bazı insanlar yemek ayırt etmezken bazı insanların da yemek konusunda oldukça seçici olduğunu görüyoruz. Yemeği uzun uzun koklamak, yeşillik yememe gibi alışkanlıklar da aileden gelmektedir.

Psikolojik Durum

Psikolojik durum da aileden gelen bir durumdur. Yani stres anında sinirlenmek, kendini düzgün ifade edememek gibi durumlar kişinin ailesinden kalan kötü miraslardır. Bunun yanı sıra yapılan araştırmalar da gösteriyor ki ailesinde intihar eden kişilerin intihar etme olasılığı diğer insanlara göre çok daha yüksek olmaktadır.

Travmatik Olaylar

En ilginç miraslardan bir tanesi de budur. Ailesinde travmatik olaylar yaşayan kişilerin de bu travmatik duyguları belli zamanlarda hissettiği görülmüştür. Örneğin Naziler tarafından şiddete maruz kalan kişilerin torunlarında dahi bu travma ara ara gelmektedir.

Kötümser Olma

Bazı insanlar en güzel anlarda bile kötümser bir havada olabilir. İşte yapılan araştırmalar da bunun ADRA2B geniyle alakalı olduğunu çıkarmıştır ve bu gene sahip kişilerin kötümser olma ihtimali de bir hayli yüksektir.

Uyku Sorunu

Bazı insanlar ne kadar uğraşırsa uğraşsın uyku düzenini bir türlü istediği seviyeye getiremez. Bunun sebebi de tıpkı gevezelik, ikili ilişkilerde başarısızlık gibi etkenlerde olduğu gibi aileden gelen genlerdir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir