Home » Diğer » Ağız Kokusuna Ne İyi Geliyor?
ağız kokusu nasıl geçer, ağız kokusuna kesin çözüm, ağız kokusunun nedenleri

Ağız Kokusuna Ne İyi Geliyor?

Hemen herkes sabahları pek de taze olmayan bir nefes ile uyanır. Gece boyunca ağzımızda sayıları hızla artan bakteriler uyurken düzenli bir tükürük akışı olamayacağı için ağzın içinde kalmakta ve bu da sabahları uyanıldığında ağız kokusuna neden oluyor. Bu tür bir ağız kokusu dişinizi fırçalayarak ve gargara yaparak yok edebilirsiniz.

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları?

  • Ağız kokusuna neden olabilecek en önemli etkenlerden ikisi bakteri oluşumu ile ağızda biriken gıda kalıntılarından olur. Bu sebeple dişinizi düzenli olarak fırçalamanız kadar, dil temizliğinize özen göstermeniz de önemlilik arz eder. Diliniz içerisinde birçok kokuyu barındırabilir ve eczanelerden temin edebileceğiniz ürünlerle dilinizi düzenli olarak temizlemelisiniz. Özellikle dil temizliğinizi diş fırçanızla ya da kaşığın kenarı ile de yapmayı ihmal etmeyin. Düzenli olarak diş ipi kullanmanız da ağız kokusunu ortadan kaldırmanız için önemlilik taşır.ağız kokusu nasıl geçer, ağız kokusuna kesin çözüm, ağız kokusunun nedenleri
  • Çeşitli markaların sunmuş olduğu gargaraları kullanarak da ağız kokusunu engellersiniz.
  • Ağzınızın kuru olması da kötü kokulara neden olur. Zaten bu sebeple gece boyunca daha az tükürük üretilmesi sebebiyle sabah kalktığınızda ağzınız kokar. Bilindiği üzere tükürük gerek ağızdaki bakterileri ve gıda kalıntılarını yıkadığı gerekse de bakterileri öldüren antiseptik ve enzimler içerdiği için kötü kokunun düşmanlarıdır. Bu sebeple sakız çiğneyerek tükürük üretiminizi arttırabilir böylece ağzınızın kurumasını önlemelisiniz
  • Haddinden fazla kahve tüketimi de dilinizin arkasında çıkması güç olan keskin kokulara sebep olur. Kahve yerine yeşil ve ya diğer bitki çaylarını tüketmek daha doğru olur.
  • Daha önce de değinildiği gibi sakız çiğneyip ağzınızdaki tükürük miktarını arttırarak ağzınızın kurumasını önleyebilir ve böylece kötü kokulardan da korunma sağlayabilirsiniz. Ancak tarçın aromalı ya da xylitol içeren sakızları kullanmanız sizin için daha fazla avantaj sağlar. Çünkü tarçın aroması ağzınızdaki bakterilerin azalmasına yardımcı olabilirken xylitol de bakterilerin türemesine engel olur.
  • Sigara, puro ve ya nargile gibi ürünlerin tüketimi de ağız kokusuna neden olabilir. Bu ürünlerden uzak durarak gerek kötü kokudan korunabilir gerekse de sağlığınız için faydalı bir şey yapmış olursunuz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir