Home » Yiyecek-İçecek » Açken Tüketilmemesi Gereken Besinler
baharat

Açken Tüketilmemesi Gereken Besinler

Doğru ve sağlıklı beslenme; Bunun hem sağlığımız hem de görünüşümüz için çok önemli olduğunu biliyoruz. Vücudumuzun günlük ihtiyaçlarını karşılamak için beslenme programımızda yer alması gereken besinlerin yanı sıra tüketmememiz gereken besinleri de öğrenmeliyiz. Güne güzel başlamamızı sağlayan, kahvaltıda bile tüketilmesi tavsiye edilmeyen besinler olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle beslenme uzmanları olarak aç karnına yememiz gereken besinleri araştırmalı ve buna uygun bir beslenme alışkanlığı geliştirmeliyiz. Gün içinde sindirimi zor ve mide sorunlarına neden olabilecek yiyecekleri yememek için sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Gün içerisinde aç karnına yenmemesi gereken besinleri bilerek sağlığımızı korumalıyız

Aç durumda yenmemesi gereken besinler;

Ekşi hamur: Unlu mamüller gibi mayalı hamurdan yapılan ürünler, özellikle günün başında kahvaltı yapmaya vakti olmayanlar için sağlığımız için çok zararlıdır. Maya içerdikleri için bu unlu mamulleri yemek şişkinliğe neden olabilir ve mide astarını da tahriş ettikleri unutulmamalıdır. Hızlı ve kolay bir kahvaltı istiyorsanız meyve tercih edebilirsiniz.

Tatlı ve şekerli yiyecekler: Şekerli yiyecekleri yani şeker içeren yiyecekleri aç karnına yemek kan şekerinde ani yükselmelere neden olur. Midede kolayca sindirilse de pankreastaki insülin seviyelerini aniden yükselttiği için sağlıksız olabilir. Bu durumun ilerleyen dönemlerde tekrarlanması şeker hastalığına veya göz sağlığının bozulmasına neden olur.baharat

Baharatlı yiyecekler: Mide zarının zarar görmesi nedeniyle özellikle aç karnına kaçınılması gereken baharatlı yiyecekler de çeşitli mide sorunlarına neden olabilir. Bunlara sarımsak, acı biber ve zencefil dahildir. Yemeklere kattığı özel aroması nedeniyle sıklıkla tercih edilse de mide zarında problemlere neden olabilir.

Yoğurt ve süt ürünleri: Laktik bakteri içeren yoğurt, sağlığımız için en sağlıklı besinlerden biridir. Ancak süt ve yoğurt aç karnına tüketildiğinde faydalı bakterilerin mide asitleri tarafından nötralize edilmesine neden olurlar. Yoğurt tüketmek istiyorsanız güzel bir yemekten 1-2 saat sonra tüketmeniz en doğrusudur.

Narenciye: Turunçgiller denilince ilk akla gelen portakal ve mandalina yüksek oranda asit içerir. Açlık sırasında asidik narenciye yemek mide sorunlarına neden olabilir. Bunlar arasında gastrit ve alerjik reaksiyonlar vardır.

Armut: Lifli yapısıyla bilinen armut, aç karnına karın ağrısına neden olabilir. Lifli yapısı nedeniyle özellikle diyet yapanların tavsiye ettiği armut, mide zarına zarar verebileceği için dikkatli tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Zararlı etkilerini en aza indirmek için dilerseniz yulaf ezmesi veya tahıl gevreği ile de kullanabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Muz: Sağlığımız için iyi olsa da uzmanlar açken yenmemesi gerektiğine inanıyor. Acıktığınızda iyi bir alternatif gibi görünen muz, kandaki magnezyum seviyesinin aniden yükselmesine neden olur. Magnezyum seviyelerindeki bu ani yükselme kalp sağlığı için çok tehlikelidir.

Soğuk ve Ekşi İçecekler: Sağlığımız için zararlı olan ekşi içecekler aç karnına tüketildiğinde daha da rahatsız edici hale gelir. Acıktığınızda içebileceğiniz soğuk ve gazlı içecekler; Mide sorunlarına neden olabilir ve ayrıca kan şekerini 8 kata kadar yükseltebilir. Ayrıca asitli içecekleri uzun süre aç karnına tüketmeye devam ederseniz çeşitli kanser türlerine neden olabilir.

Domates: Antioksidan yapısı ve C vitamini desteği ile bilinen domates, içerdiği tanik asit nedeniyle aç karnına yenmemesi gereken besinlerden biridir. Başta ülser, gastrit ve reflü olmak üzere birçok mide rahatsızlığına neden olduğu için dikkatli kullanılmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir