Home » Diğer » 2.Dünya Savaşında Almanya
ikinci dünya savaşı, ikinci dünya savaşında almanya, almanya ve ikinci dünya savaşı

2.Dünya Savaşında Almanya

Almanya Avrupa kıtasında sanayisiyle ün yapmış bir ülkedir. Özellikle otomotiv sektöründeki başarıları, günümüzde en çok takdir toplayan meseledir. Birçok dünya ülkesi Alman otomobilleriyle tanışmıştır. Peki Almanya’nın sanayideki bu başarıların temeli nereye dayanıyor? Bu başarının öncüleri kimler ve ne zaman bu işe atıldılar? Bu yazımızda Alman ve dünya tarihinde büyük yer edinen 2. Dünya Savaşı’nda Almanya’nın rolünü inceleyeceğiz.ikinci dünya savaşı, ikinci dünya savaşında almanya, almanya ve ikinci dünya savaşı

Dünya 1. Dünya Savaşı’nın yaralarını yavaş yavaş kapatmaya başlarken Almanlar olayın etkisinden hala kurtulamamışlardı. Karakterleri gereği itibarlarına çok düşkün bir milletti. Yenilgiyi hazmedememişler, dünyanın gözünde küçük düşmenin verdiği utanmayı yaşıyorlardı. Alman halkının bu üzüntüsü ve nefreti karşısında bir adam çıkageldi ki, bu kişi Adolf Hitler’di. Çok kolay bir şekilde halkı kendisine bağladı, yapacaklarına inandırdı ve Nazi İşçi Partisi adı altında hükümete geldi. Hedef belliydi. 1. Dünya Savaşı’nın intikamı alınacak ve Almanya’nın itibarı yeniden göklere çıkartılacaktı. Bu bir nevi 2. Dünya Savaşı’na hazırlık olarak algılanabilir.

Hitler’in öncelikli hedefi Avusturya ve Çekoslovakya’yı işgal etmek oldu. İşgaller sırasında hiçbir dünya devleti Alman hükümetine rest çekmedi çünkü biliyorlardı ki Avusturya ve Çekoslovakya devletleri de buna engel olmayacaktı. Bu iki devletin kökeni Almanlara dayanmaktadır ve Alman himayesine girmeye de sıcak bakıyorlardı. Hitler bu hamleleriyle kısa sürede başarı gösterdi. Alman halkı Hitler’e daha çok güvenmeye başladı ve Führer, manası lider, önder anlamlarına gelen o lakabı yakıştırdı.  Hitler’i artık tüm Alman halkı destekliyordu. Gücünü halktan alan Hitler 1. Dünya Savaşı’ndan sonra imzaladıkları Versay Anlaşması’nı tanımayarak büyük bir ordu kurmaya hazırlandı.  Britanya ve Fransa üzerine sefer başlatmanın zamanı gelmişti.  O dönemde Nazi Almanya’sıyla iyi geçinmeyi düşünen işgallere sessiz kalan hatta barış anlaşmaları imzalayan Britanya ve Fransa hükümetleri savaş kararını Hitler’den önce alarak savunmada bekledi. Hitler ise bu haberi aldığında eline büyük bir fırsatın geçtiğini anladı ve ordusunu hazırladıktan sonra ilk saldırı emrini verdi. Fransa üzerine yürüyen Alman askerleri zekice davranarak meşhur Fransız savunma hattı olan Majino hattını geçmeyi başardı. Savunmanın delinmesiyle 1 hafta gibi kısa bir sürede Paris’e ulaştılar ve Fransa Savaşı’nı kazandılar. Hitler bile bu kadar kısa sürede Fransa’yı ilhak edebileceğini düşünmemişti. Ardından Britanya’ya gözünü diken Hitler İngilizlerin hava savunmasına takıldı çünkü Almanlar hava gücüyle dikkat çekiyordu. Bu süreçten sonra geri çekilmeye başladı. Savaş sürerken Amerika’nın da Britanya lehine katılması, Almanya’yı saf dışı bıraktı ve savaşı kaybetmelerine yol açtı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir